Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Interpretacje podatkowe, interpelacje poselskie, wyjaśnienia MF

23.09.2016

PCC. Zakup samochodu od osoby prywatnej przez podatnika VAT

Pytanie podatnika: Na podstawie umowy kupna Wnioskodawca zakupił samochód osobowy od osoby fizycznej za kwotę 7000 zł. Zakup został dokonany w celu dalszej odsprzedaży. Firma Wnioskodawcy zajmuje się m.in. handlem samochodami, główny przedmiot działalności to naprawa pojazdów samochodowych. Wnioskodawca jest podatnikiem podatku od towarów i usług. Czy przy zakupie samochodu przez podatnika VAT od osoby fizycznej na podstawie umowy kupna-sprzedaży podatnik jest zobowiązany do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2015 r., poz. 613, ze zm.) oraz § 7 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U., poz. 643) - Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 16 czerwca 2016 r. (data wpływu do Biura - 21 czerwca 2016 r.), uzupełnionym 26 sierpnia 2016 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych kupna samochodu od osoby fizycznej - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 czerwca 2016 r. wpłynął do Biura ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych kupna samochodu od osoby fizycznej.
Z uwagi na fakt, że wniosek nie spełniał wymogów formalnych, w piśmie z 12 sierpnia 2016 r. znak: IBPB-2-1/4514-348/16-1/MZ wezwano do jego uzupełnienia. Wniosek uzupełniono 26 sierpnia 2016 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

W dniu 25 czerwca 2015 r. na podstawie umowy kupna Wnioskodawca zakupił samochód osobowy od osoby fizycznej za kwotę 7.000,00 PLN. Zakup został dokonany w celu dalszej odsprzedaży. Firma Wnioskodawcy zajmuje się m.in. handlem samochodami, główny przedmiot działalności to naprawa pojazdów samochodowych. Wnioskodawca jest podatnikiem podatku od towarów i usług. Podatek od czynności cywilnoprawnych opłacono 13 lipca 2015 r. według stawki 2% w kwocie 200,00 PLN.

W dniu 7 sierpnia pojazd sprzedano osobie fizycznej na podstawie faktury VAT-marża za kwotę 12.000,00 PLN. Zapłacono podatek od towarów i usług od marży: netto 4065,04, VAT 934,96, brutto 5000,00.

Po zapoznaniu się z art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, Wnioskodawca powziął wątpliwości o zasadności uiszczenia podatku.

W uzupełnieniu wniosku Wnioskodawca wskazał, iż cyt. „z tytułu umowy kupna od osoby fizycznej samochodu osobowego z dnia 25 czerwca 2015, kupujący był opodatkowany podatkiem od towarów i usług i jest nadal (czyli mamy jedną stronę opodatkowaną podatkiem od towarów i usług)”.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Czy słusznie dokonano opłaty podatku od czynności cywilnoprawnych i czy nie zaistniała nadpłata podatku w związku z tym, iż pojazd został odsprzedany na podstawie faktury VAT-marża i jest spełniony pkt b) (winno być: lit. b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych czyli jedna ze stron dokonania tej czynności jest zwolniona od podatku od towarów i usług?
Czy przepis też możemy zastosować, gdy sprzedaż jest dla osoby prowadzącej działalność, „Vat-owca”?

Według oceny Wnioskodawcy wystąpiła nadpłata w podatku w wysokości 2% podatku; w tej sytuacji akurat kwota 200,00 PLN. Podatek od tej faktury został opłacony na zasadach ogólnych czyli 18% od sprzedaży, podatek od towarów i usług od marży również.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam, co następuje:

Na wstępie zaznacza się, iż w przedmiotowej sprawie - jako, że obowiązek podatkowy powstał przed 1 stycznia 2016 r. - będą miały zastosowanie przepisy ustawy z dnia 09 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz.U. z 2015 r., poz. 626, ze zm.), w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2015 r. Stosownie bowiem do treści art. 50 ust. 2 ustawy z dnia 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy o samorządzie gminnym oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2015 r., poz. 1045) do opodatkowania czynności cywilnoprawnych, z tytułu których obowiązek podatkowy powstał na podstawie ustawy zmienianej w art. 23 przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, stosuje się przepisy dotychczasowe.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych podatkowi temu podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.

Ustawodawca wprowadził zasadę enumeratywnego określenia czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Wśród nich znajduje się w szczególności umowa sprzedaży.

Czynności cywilnop...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »