Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Podatek PCC, podatek od nieruchomości, pozostałe podatki i opłaty

05.04.2018

PCC przy zakupie używanych maszyn i ciągników rolniczych

Sprzedaż maszyn i ciągników rolniczych przez rolników co do zasady jest opodatkowana VAT lub zwolniona od tego podatku, a w konsekwencji nie podlega PCC na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o PCC - wyjaśniło MF w odpowiedzi na interpelację poselską, przedstawiając przy okazji zasady opodatkowania PCC zakupu rzeczy używanych od osób fizycznych.

Interpelacja nr 16209 do ministra finansów w sprawie podatku PCC-2 od zakupu używanych maszyn i ciągników rolniczych

Szanowny Panie Ministrze!

Niniejszą interpelację kieruję w związku z zagadnieniem podniesionym przez rolników w sprawie podatku PCC-2 od zakupu używanych maszyn i ciągników rolniczych. Nie wszyscy rolnicy skorzystali z programów UE - SAPARD, PROW – główni beneficjenci to gospodarstwa silne ekonomicznie. Mniejsze gospodarstwa, a takich mamy w Polsce większość opierają swój park maszynowy na starych urządzeniach. W przypadku, gdy rolnik chce zakupić ciągnik o wartości 50 tys. zł zobligowany jest do zapłacenia 1000 zł podatku do urzędu skarbowego.

W związku z powyższym uprzejmie proszę Pana Ministra o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:

1. Czy Ministerstwo rozważa wydłużenie terminu zapłaty podatku PCC-2? Obecny termin 14 dni jest bardzo krótki - rolnicy oczekują często na przelewy za swoje płody rolne oczekują dłużej niż 14 dni.

2. Jaki koszt dla budżetu niosłaby zmiana w postaci braku opodatkowania rolników ryczałtowych w przypadku zakupu ciągników i maszyn rolniczych?

3.Jakiego rodzaju zmiany planuje wprowadzić Ministerstwo w związku z podatkiem PCC-2?

Zgłaszający: Jarosław Sachajko, Norbert Kaczmarczyk, Elżbieta Zielińska

Data wpływu: 09-10-2017

Szanowny Panie Marszałku,

W odpowiedzi na interpelację poselską z dnia 13 października 2017 r. nr 16209 Panów Jarosława Sachajko i Norberta Kaczmarczyka oraz Pani Elżbiety Zielińskiej, Posłów na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu nabycia przez rolników używanych maszyn i ciągników rolniczych, uprzejmie informuję.

Opodatkowanie podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC) umów sprzedaży, w tym używanych maszyn i ciągników rolniczych, ma charakter wtórny w stosunku do objęcia tych umów podatkiem od towarów i usług (VAT) lub zwolnienia od tego podatku. Zgodnie bowiem z art. 2 pkt 4 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych, zwanej dalej „ustawą o PCC”, nie podlegają PCC czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest:

a) opodatkowana VAT,

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »