Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Interpretacje podatkowe, interpelacje poselskie, wyjaśnienia MF

12.04.2018

PCC od pożyczki udzielonej za granicą

Umowa pożyczki podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych, jeżeli w chwili zawarcia umowy jej przedmiot, tj. pieniądze znajdują się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Wówczas nie ma znaczenia, gdzie umowa zostanie zawarta i gdzie mają miejsce zamieszkania (siedzibę) strony umowy.

 

Zdarzenie przyszłe

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Polsce (Wnioskodawca) zawiera umowę pożyczki ze spółką mającą siedzibę na terytorium Estonii. Umowa zostaje podpisana w siedzibie estońskiej spółki, a po podpisaniu estońska spółka przelewa środki ze swojego rachunku bankowego w innym banku, niż polski, na rachunek bankowy polskiej spółki.

Z uzupełnienia wniosku wynika, że w momencie zawarcia umowy pożyczki środki pieniężne będą znajdować się za granicą Rzeczypospolitej Polskiej.

Pytanie i stanowisko podatnika

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:

Czy pożyczkobiorca powinien zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych od zawartej umowy pożyczki?

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 1 ust. 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych pożyczka udzielona na podstawie zawartej w Estonii umowy pożyczki pomiędzy spółką polską a zagraniczną z siedzibą na terytorium Estonii, która została przekazana przelewem bankowym z rachunku spółki estońskiej w innym banku, nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych.

Stanowisko i uzasadnienie KIS

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. b) ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz.U...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »