Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Podatek PCC, podatek od nieruchomości, pozostałe podatki i opłaty

04.09.2018

PCC od pożyczki od wspólnika spółki

Pytanie: Spółce z ograniczoną odpowiedzialnością spółce komandytowej (Wnioskodawcy) udzielona została przez wspólnika pożyczka, która nie zwiększa kapitału spółki. Czy zastosowana stawka podatku od czynności cywilnoprawnych w wysokości 0,5% od pożyczki udzielonej Wnioskodawcy przez wspólnika jest prawidłowa?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 800 ze zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 3 lipca 2018 r. (data wpływu 17 lipca 2018 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych udzielenia Wnioskodawcy pożyczki przez wspólnika - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 lipca 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych udzielenia Wnioskodawcy pożyczki przez wspólnika.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Zgodnie z przepisami wynikającymi z ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wysokość stawki podatku od udzielenia pożyczki przez wspólnika dla spółki z ograniczoną odpowiedzialnością spółki komandytowej wynosi 0,5%. Udzielona pożyczka nie zwiększa kapitału spółki oraz od udzielonej pożyczki spółka zapłaci odsetki w wysokości określonej w zamieszczonej na stronie internetowej Narodowego Banku Polskiego tabeli określającej średnie oprocentowanie stanów umów złotowych dla sektora przedsiębiorstwa niefinansowe,

w kategorii kredyty z terminem pierwotnym i terminem powyżej 1 roku od 5 lat włącznie, w stosunku rocznym liczone za okres od dnia uznania rachunku bankowego pożyczkobiorcy kwotą pożyczki do dnia zwrotu kwoty udzielonej pożyczki.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy zastosowana stawka w wysokości 0,5% od udzielonej pożyczki jest prawidłowa?

...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »