Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Koszty uzyskania przychodów

15.01.2019

Otrzymany w darowiźnie grunt nie może być kosztem

Otrzymanie gruntu w darowiźnie nie generuje przychodu w PIT. Darowizna ma charakter nieodpłatny, co powoduje również, że w wyniku otrzymania gruntu w drodze takiej czynności, podatnik faktycznie nie ponosi wydatku na jego nabycie. Oznacza to, że w przypadku sprzedaży lokali mieszkalnych znajdujących się w budynkach wybudowanych na otrzymanym gruncie, który staje się towarem handlowym, wartość gruntu nie może zostać zaliczona do kosztów uzyskania przychodów - wyjaśniło Ministerstwo Finansów.

Interpelacja nr 28056 do ministra finansów w sprawie podatku od nieruchomości

Podatnik wraz z żoną posiadają nieruchomość gruntową, którą otrzymali w latach 70. ubiegłego wieku w formie darowizny od rodziców. Obecnie zamierzają wykorzystać otrzymany grunt w działalności gospodarczej, budując na nim budynki z lokalami mieszkalnymi do sprzedaży.

Czy w obecnym stanie prawnym podobnie jak w okresie od 1992 r. do końca 2017 r. wartość otrzymanej nieruchomości stanowi koszt uzyskania przychodu?

Poseł Kazimierz Plocke

4 grudnia 2018 r.

Odpowiedź na interpelację nr 28056 w sprawie podatku od nieruchomości

Szanowny Panie Marszałku,
odpowiadając na interpelację nr 28056 Pana Posła Kazimierza Plocke w sprawie podatku od nieruchomości, uprzejmie informuję, że wartość gruntu otrzymanego w darowiźnie od rodziców nie stanowi kosztu uzyskania przychodów w przypadku jego wykorzystania w działalności gospodarczej poprzez wybudowanie na nim budynków z lokalami mieszkalnymi przeznaczonymi na sprzedaż.

Otrzymanie gruntu w darowiźnie nie generuje przychodu w podatku dochodowym od osób fizycznych. Darowizna ma charakter nieodpłatny, co powoduje również, że w wyniku otrzymania gruntu w drodze takiej czynności, podatnik faktycznie nie ponosi wydatku na jego nabycie. Oznacza to, że w przypadku sprzedaży lokali mieszkalnych znajdujących się w budynkach wybudowanych na otrzymanym gruncie, który staje się towarem handlowym, wartość gruntu nie może zostać zaliczona do kosztów uzyskania przychodów. Byłoby to sprzeczne z ogólną zasadą wyrażoną w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych1, zgodnie z kt&oacut...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »