Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

19.08.2015

Otrzymana prowizja a opodatkowanie VAT

Pytanie podatnika: Czy prowizja otrzymana przez Agenta od Zleceniodawcy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, czy też powinna być wykazana jako niepodlegająca VAT?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) w związku z § 9 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko – przedstawione we wniosku z dnia 7 maja 2015 r. (data wpływu 18 maja 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT otrzymanej przez Wnioskodawcę prowizji – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE
W dniu 18 maja 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT otrzymanej przez Wnioskodawcę prowizji.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca (jako Zleceniobiorca/Agent) zamierza nawiązać współpracę z firmą działającą na terytorium Polski (Zleceniodawcą) na podstawie umowy agencyjnej-pośrednictwa.

W ramach współpracy Wnioskodawca zobowiązuje się do stałego pośredniczenia za wynagrodzeniem (prowizją) przy zawieraniu umów sprzedaży na rzecz Zleceniodawcy (mającego siedzibę w Polsce) w ramach prowadzonego przez siebie przedsiębiorstwa. Stałe pośrednictwo ma polegać na stworzeniu sposobności do zawierania umów sprzedaży w szczególności poprzez wyszukiwanie potencjalnych kontrahentów oraz uczestniczenie w negocjacjach między stronami.

Agent (Wnioskodawca) na podstawie umowy nie może podpisywać umów i zaciągać zobowiązań w imieniu Zleceniodawcy, nie jest również uprawniony do odbierania oświadczeń woli skierowanych do Zleceniodawcy, ani też do przyjmowania jakichkolwiek świadczeń w imieniu Zleceniodawcy, umowa którą zamierza zawrzeć Wnioskodawca nie oznacza również udzielenia mu jakiegokolwiek pełnomocnictwa.

Agent (Wnioskodawca) będzie poszukiwał potencjalnych klientów na terenie krajów UE, ale poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej. Wnioskodawca będzie więc poszukiwał kontrahentów wyłącznie poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej – na terenie Unii Europejskiej.

Agentowi należy się od Zleceniodawcy prowizja od każdej z umów zawartych w czasie trwania umowy przez Klienta pozyskanego przez Agenta, jeżeli do zawarcia takiej umowy doszło w wyniku działań Agenta.

Wnioskodawca:

  • rozlicza się z podatku na zasadach ogólnych;
  • ma zamiar świadczyć usługi zwane pośrednictwem handlowym wyłącznie na terenie UE – poza granicami Polski;
  • nie jest i nie chce być właścicielem towaru;
  • nie jest importerem towaru i nie sprowadza towaru na własny rachunek ani w niczyim imieniu;
  • rolą Wnioskodawcy będzie pozyskiwanie na rzecz Zleceniodawcy zamówień na dostawy towarów, które znajdują się w ofercie Zleceniodawcy;
  • zakupiony towar .nigdy nie trafia do pośrednika handlowego, lecz zawsze do klienta;
  • jako pośrednik, Wnioskodawca nie posiada fizycznie towaru w swojej firmie, a co za tym idzie nie dysponuje dokumentem zakupu towaru, jakim jest faktura lub rachunek;
  • nabywca towaru podaje Zleceniodawcy (świadczącemu usługę) numer, pod którym jest on zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.
Czy prowizja otrzymana przez Agenta od Zleceniodawcy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, czy też powinna być wykazana jako niepodlegająca VAT?

Zdaniem Wnioskodawcy, prowizja, którą będzie otrzymywał od Zleceniodawcy z tytułu pozyskiwania na rzecz Zleceniodawcy kontrahentów z terenu UE ale spoza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (VAT).

Zgodnie z dyspozycją art. 5 ust. 1 pkt l ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tj. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Stosownie do zapisu art. 8 ust. 1 powołanej ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (...).

W przypadku usług, dla prawidłowego rozliczenia podatku od towarów i usług, istotnym jest ustalenie miejsca ich i świadczenia, bowiem od określenia miejsca świadczenia zależeć będzie miejsce ich opodatkowania.

Na podstawie art. 28b ust....

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających pogłębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »


Warning: mysql_fetch_row() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/podatki/public_html/adserver/Adserver.class.php5 on line 100

Warning: mysql_fetch_row() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/podatki/public_html/adserver/Adserver.class.php5 on line 100