Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

30.01.2014

Organizowanie szkoleń a VAT

Pytanie podatnika: Czy usługa organizacji szkolenia w przedstawionej sytuacji jest usługą samoistną (odrębną) i czy powinna być opodatkowana podstawową stawką podatku od towarów i usług?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Akcyjnej, przedstawione we wniosku z 18 października 2013 r. (data wpływu 21 października 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania świadczonych usług – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 października 2013 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania świadczonych usług.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Spółka zarejestrowana jest jako czynny podatnik VAT. Wnioskodawca podpisał dwie umowy z podmiotem (Zleceniodawcą nie należącym do sektora publicznego), który jest beneficjentem środków unijnych w projekcie POKL.

Zleceniodawca zamieścił na własnej stronie internetowej zapytanie ofertowe, które zawierało prośbę do potencjalnych wykonawców (zleceniobiorców, oferentów) o przedstawienie oferty na świadczenie usług w ramach projektu unijnego, który w co najmniej 70% jest finansowany ze środków publicznych.

Opis przedmiotu zamówienia składał się z dwóch niezależnych części:

  1. Część 1 – świadczenie usług szkoleniowych. W ramach tej części oferenci mieli przeprowadzić szkolenia, zapewnić zespół trenerów, prowadzić dokumentację szkoleniową, przygotować programy i materiały szkoleniowe.
  2. Część 2 – organizacja szkoleń. W ramach tej części oferenci mieli zapewnić sale szkoleniowe, wyżywienie oraz zakwaterowanie.

Zgodnie z zapytaniem ofertowym, Zleceniodawca dopuścił możliwość składania ofert częściowych, co oznacza, że oferenci mogli złożyć ofertę na obie usługi lub tylko na jedną z nich (wybraną jedną część przedmiotu zamówienia). Ponadto, Zleceniodawca dokonywał oceny oferty osobno dla każdej z części i dokonywał wyboru najkorzystniejszej oferty odrębnie dla usług wskazanych w części 1 i odrębnie dla usług wskazanych w części 2 przedmiotu zamówienia. W związku z tym, w zależności od oceny oferty, na każdą część zamówienia umowa na realizację usług mogła być podpisana z dwoma oferentami (innym na część 1 i innym na część 2) lub jednym i tym samym w przypadku, gdy oferta danego oferenta była najkorzystniejsza, zarówno w zakresie części 1, jak i części 2.
W przedstawionym przypadku, oferta Spółki była najkorzystniejsza, zarówno w zakresie części 1, jak i części 2, dlatego też Zleceniodawca podpisał z Wnioskodawcą odrębną umowę na świadczenie usług szkoleniowych i odrębną na organizację szkoleń.

Usługi realizowane przez Spółkę na podstawie umowy na świadczenie usług szkoleniowych (określone w części 1 zapytania ofertowego) są usługami kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego, na co wskazują opinie kierowane przez Instytucje Zarządzające POKL, według których wszystkie szkolenia w ramach POKL spełniają definicje usług kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego. Dodatkowo, usługi te w co najmniej 70% są finansowane ze środków publicznych, co pozwala zwolnić je od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 29 ustawy o podatku od towarów i usług i § 13 ust. 1 pkt 20 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 kwietnia 2011 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. W związku z powyższym, Spółka za świadczenie usług szkoleniowych wystawia faktury VAT stosując stawkę zwolnioną.

Usługi realizowane przez Spółkę na podstawie drugiej umowy na organizację szkoleń (zapewnienie sal szkoleniowych, wyżywienia i zakwaterowania), fakturowane są przez Wnioskodawcę z zastosowaniem stawki podstawowej podatku VAT dla organizacji szkoleń (23%), gdyż nie zawierają w swoim zakresie usługi szkolenia.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy usługa organizacji szkolenia w przedstawionej sytuacji jest usługą samoistną (odrębną) i czy powinna być opodatkowana podstawową stawką podatku od towarów i usług?

Zdaniem Wnioskodawcy, każda ze świadczonych usług opisanych w zapytaniu ofertowym stanowi samoistną usługę. Samoistność każdej z usług określona została już na etapie zapytania ofertowego, skierowanego przez Zleceniodawcę do potencjalnych wykonawców, ponieważ każda z usług została określona odrębnie i była odrębnie oceniana, a dodatkowo, do realizacji każdej z usług (każdej części zamówienia) mógł zostać wybrany inny wykonawca, co jednoznacznie określa, że usługi są samoistne i nie mogą być traktowane jako usługi kompleksowe. Świadczenie usługi organizacji szkolenia nie można traktować jako usługi pomocniczej, ponieważ świadczenie tej usługi jest odrębne i byłoby świadczone przez Spółkę nawet w sytuacji, gdyby nie została ona wybrana do świadczenia usługi szkoleniowej. Ponadto, na każdą z usług Zleceniodawca podpisywał odrębną umowę z wykonawcą, w której określano wynagrodzenia dla wykonawcy w kwocie brutto, czyli po uwzględnieniu podatku od towarów i usług.

Reasumując, Spółka stoi na stanowisku, że – biorąc pod uwagę stan faktyczny – świadczenie usługi organizacji szkolenia (zapewnienie sal szkoleniowych, noclegów i wyżywienia) jest usługą samoistną, opodatkowaną podstawową stawką podatku od towarów i usług (23%) i nie może być łączona ze świadczeniem usług szkoleniowych, wykon...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających pogłębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »