Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

26.04.2012

Opodatkowanie wynajmu mieszkania na zasadach ogólnych

Pytanie podatnika: Wnioskodawczyni wynajmuje, użyczone jej przez rodziców, mieszkanie, samodzielnie opodatkowując dochód z najmu prywatnego na zasadach ogólnych. Czy Wnioskodawczyni zobowiązana jest rozliczyć przychód z tytułu najmu mieszkania i uwzględnić go w rocznym zeznaniu podatkowym, skoro nie osiągnęła dochodu, a nawet poniosła stratę? W jaki sposób, w jakich terminach, w jakiej wysokości i na jakim formularzu należy odprowadzać co miesiąc zaliczki na podatek dochodowy? Czy można rozliczać dochód z najmu mieszkania wspólnie z mężem w rocznym zeznaniu podatkowym? Czy należy zgłosić do urzędu skarbowego ewentualne rozwiązanie umowy najmu?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 30 grudnia 2011 r. (data wpływu 23 stycznia 2012 r.), uzupełnionym w dniu 20 lutego 2012 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych najmu nieruchomości - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 stycznia 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych najmu nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku oraz jego uzupełnieniu przedstawiono następujący stan faktyczny:

W dniu 1 czerwca 2011 r. Wnioskodawczyni zawarła z rodzicami umowę użyczenia lokalu mieszkalnego wraz z przynależnym do niego stanowiskiem garażowym, znajdującym się w garażu wspólnym. Użyczony lokal mieszkalny oraz stanowisko garażowe są współwłasnością rodziców Wnioskodawczyni. Zgodnie z umową, Wnioskodawczyni ponosiła wszelkie opłaty związane z użytkowaniem mieszkania (użytkowane było przez Wnioskodawczynię i jej męża), w tym także czynsz należny spółdzielni mieszkaniowej.

Zgodnie z umową użyczenia, mieszkanie wraz ze stanowiskiem garażowym Wnioskodawczyni mogła odpłatnie wynająć, co uczyniła w dniu 30 listopada 2011 r., zawierając umowę najmu, obowiązującą od 1 grudnia 2011 r.

W dniu 3 stycznia 2012 r. Wnioskodawczyni zgłosiła do właściwego, ze względu na miejsce zamieszkania, urzędu skarbowego, informację, że od uzyskanego w ten sposób dochodu będzie opłacać zaliczki na podatek dochodowy na zasadach ogólnych (nie zryczałtowany). Jednocześnie Wnioskodawczyni zaznacza, że lokal ten został użyczony jej, mimo pozostawania w związku małżeńskim. Wobec tego to ona będzie opłacać podatek dochodowy.

Według zapisów umowy, najemca zobowiązany jest do przekazywania Wnioskodawczyni czynszu, z góry do dnia 10 każdego miesiąca. Z czynszu tego, zgodnie z umową, Wnioskodawczyni opłaca samodzielnie, co miesiąc, czynsz należny spółdzielni mieszkaniowej, zgodnie z przedstawionym przez spółdzielnię wyliczeniami. Najemca zaś we własnym zakresie opłaca rachunki za prąd, gaz i internet/tv.

Po przekazaniu umówionego czynszu, Wnioskodawczyni wystawia najemcy rachunki za otrzymane sumy. Kopie rachunków przechowuje wraz z zawartą umową najmu.

Miesięczny przychód osiągnięty przez Wnioskodawczynię z tytułu umowy najmu to 1.075 zł, zaś dochód (po odliczeniu opłaty należnej spółdzielni mieszkaniowej, którą traktuje jako koszt uzyskania przychodu) to kwota ok. 400-500 zł (uzależniona od wysokości opłat należnych spółdzielni mieszkaniowej). Od ustalonej kwoty dochodu Wnioskodawczyni odprowadzi podatek.

W miesiącu grudniu 2011 r., pomimo uzyskania przychodu w wysokości 475 zł z tytułu zawartej umowy najmu, koszt uzyskania przychodu wyniósł ponad 475 zł, zatem w grudniu nie osiągnęła z tytułu najmu mieszkania dochodu, a nawet poniosła stratę.

Wnioskodawczyni jest osobą fizyczną, zatrudnioną na umowę o pracę, z której osiąga dochody, nie prowadzi działalności gospodarczej, a zawarcie umowy najmu lokalu mieszkalnego wraz z przynależnym do niego stanowiskiem garażowym, stanowi dodatkowy dochód Wnioskodawczyni.

Mąż Wnioskodawczyni, obok dochodów uzyskiwanych z umowy o pracę, prowadzi własną działalność gospodarczą, którą rozlicza na zasadach ogólnych.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1. Czy Wnioskodawczyni zobowiązana jest rozliczyć przychód z tytułu najmu mieszkania za rok 2011 i uwzględnić go w rocznym zeznaniu podatkowym, skoro nie osiągnęła dochodu, a nawet poniosła stratę?
2. W jaki sposób, w jakich terminach, w jakiej wysokości i na jakim formularzu Wnioskodawczyni zobowiązana jest odprowadzać co miesiąc zaliczki na podatek dochodowy?
3. Czy (i na jakim formularzu) Wnioskodawczyni może rozliczać tak osiągnięty dochód z najmu mieszkania wspólnie z mężem w rocznym zeznaniu podatkowym?
4. Czy Wnioskodawczyni zobowiązana jest zgłosić do urzędu skarbowego ewentualne rozwiązanie umowy najmu?

Zdaniem Wnioskodawczyni:

Ad 1. Pomimo, że w 2011 roku nie osiągnęła dochodu, musi uwzględniać fakt zawarcia umowy najmu mieszkania i kwoty przychodu oraz straty w rocznym zeznaniu podatkowym za 2011 rok.

Ad 2. Pierwszy dochód z tytułu zawarcia umowy najmu, Wnioskodawczyni osiągnęła w styczniu 2012 r. W związku z tym do dnia 20 lutego 2012 r. powinna odprowadzić z tego tytułu zaliczkę na podatek dochodowy w wysokości 19% od uzyskanego dochodu. Zaliczka winna zostać odprowadzona na konto właściwego urzędu skarbowego, w oparciu o wypełniony formularz PIT-5.

W okresie trwania umowy najmu, Wnioskodawczyni powinna odprowadzać zaliczki na podatek dochodowy, w oparciu o wypełniony formularz PIT-5, do 20 każdego miesiąca następującego po miesiącu, w którym uzyskała dochód z tytułu najmu lokalu mieszkalnego (jeżeli najemca nie zapłacił, nie musi odprowadzać zaliczki, ani wypełnić formularza PIT-5).

Ad 3. Może rozliczać tak osiągnięty dochód wspólnie z mężem, w rocznym zeznaniu podatkowym, na formularzu PIT-37.

Ad 4. Nie ma obowiązku zgłoszenia do urzędu skarbowego rozwiązania umowy najmu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

W myśl art. 659 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.), przez umowę najmu wynajmujący zobowiązuje się o...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających pogłębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »