Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

14.06.2012

Opodatkowanie VAT sprzedaży lokali wyodrębnionych z budynku

Pytanie podatnika: Wnioskodawcy posiadają ci budynek wielorodzinny, który nabyli jako przedmiot używany nie płacąc podatku VAT od transakcji przeniesienia własności. Obecnie zamierzają przeprowadzić remont budynku, jak i jego rozbudowę o dwie dodatkowe kondygnacje. Po przeprowadzeniu remontu i rozbudowy zamierzają dokonać sprzedaży wyodrębnionych lokali mieszkalnych i użytkowych. Nakłady na remont istniejących kondygnacji nie przekroczą 30% wartości zakupu nieruchomości. Czy przy sprzedaży lokali wyodrębnionych w remontowanej/nadbudowanej części budynku należy naliczać podatek VAT?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 7 lutego 2012 r. (data wpływu 13 lutego 2012 r.), uzupełnionym pismem z dnia 21 maja 2012 r. (data wpływu 24 maja 2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży lokali wyodrębnionych w remontowanej i nadbudowanej części budynku wielorodzinnego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 lutego 2012 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży lokali wyodrębnionych w remontowanej i nadbudowanej części budynku wielorodzinnego.

Przedmiotowy wniosek został uzupełniony pismem z dnia 21 maja 2012 r. o doprecyzowanie zdarzenia przyszłego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawcy posiadają nieruchomość w postaci budynku wielorodzinnego, którego są właścicielami na podstawie wniesienia aktem notarialnym z tytułu aportu nieruchomości do spółki jawnej. Wcześniej nabyli nieruchomość od poprzednich właścicieli jako przedmiot używany nie płacąc podatku VAT od transakcji przeniesienia własności. Obecnie zamierzają przeprowadzić remont budynku, jak i jego rozbudowę o dwie dodatkowe kondygnacje. Po przeprowadzeniu remontu i rozbudowy zamierzają dokonać sprzedaży wyodrębnionych lokali mieszkalnych i użytkowych. Nakłady na remont istniejących kondygnacji nie przekroczą 30% wartości zakupu nieruchomości, jak i wartości wniesionego aportu.

W piśmie z dnia 21 maja 2012 r., będącym uzupełnieniem wniosku, Wnioskodawca wskazał, iż:

- jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług,
- klasyfikacja dla przedmiotowego budynku wielorodzinnego to PKOB 1112,
- powierzchnia żadnego z lokali mieszkalnych nie będzie przekraczała 150 m2 powierzchni użytkowej,
- aport nieruchomości do spółki jawnej nie był opodatkowany podatkiem od towarów i usług.

Ponadto dla lokali wyodrębnionych w remontowanej części budynku wielorodzinnego Wnioskodawca poinformował, iż:

- poszczególne lokale będą ulepszane, a wydatki na ulepszenie nie przewyższą 30% ich wartości początkowej i wydatki w kwocie brutto będą wliczone w koszty, nie będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT,
- w stosunku do poszczególnych lokali nie będzie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,
- lokale nie będą służyły do czynności podatkowych przez 5 lat,
- lokale nie będą oddane w najem ani dzierżawę przed dostawą.

Dla lokali wyodrębnionych w nadbudowanej części budynku wielorodzinnego Wnioskodawca wskazał, iż:

- wydatki na lokale będą stanowiły 100% w stosunku do ich wartości początkowej,
- w stosunku do poszczególnych lokali będzie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,
- lokale w stanie ulepszonym nie będą wykorzystywane do czynności podatkowych przez co najmniej 5 lat,
- poszczególne lokale przed dostawą nie będą oddane w najem ani dzierżawę.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1. Czy przy sprzedaży lokali wyodrębnionych w remontowanej części budynku gdzie wartość remontu nie przekroczy 30% wartości nabytej nieruchomości należy naliczać podatek VAT?
2. Czy przy sprzedaży lokali wyodrębnionych w nadbudowanej części budynku należy naliczać podatek VAT?

Zdaniem Wnioskodawcy, w odpowiedzi na pytanie nr 1 wniosku: przy sprzedaży lokali w remontowanej części ze względu na koszty remontu nie przewyższające 30% wartości nieruchomości nie należy naliczać podatku VAT.

W odpowiedzi na pytanie nr 2 wniosku: przy sprzedaży lokali wyodrębnionych w nadbudowanej części należy naliczać podatek VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez dostawę towarów, stosownie do art. 7 ust. 1 tej ustawy, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Przez towary - na podstawie art. 2 pkt 6 ustawy, rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Z powyższego wynika, iż towarami są rzeczy. Rzeczami są tylko i wyłącznie przedmioty materialne. Towarem na gruncie ustawy są także wszelkie postacie energii. Towarami są zarówno rzeczy ...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »