Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

31.07.2013

Opodatkowanie VAT czynności użyczenia budynku rodzinie

Pytanie podatnika: Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą i jest podatnikiem VAT czynnym. Zamierza, wraz z żoną, użyczyć budynek (składnik majątku prywatnego) dzieciom (córce i synowi), które w tym obiekcie będą świadczyć usługi krótkotrwałego zakwaterowania. Dzieci Wnioskodawcy zawrą umowy z dostawcami „mediów” i na tej podstawie będą bezpośrednio opłacali ich koszty. Czy umowa użyczenia będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 6 marca 2013 r. (data wpływu 11 marca 2013 r.), uzupełnionym w dniu 28 maja 2013 r. (data wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie niepodlegania opodatkowaniu czynności użyczenia budynku dzieciom - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 marca 2013 r. został złożony wniosek, uzupełniony w dniu 28 maja 2013 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie w zakresie niepodlegania opodatkowaniu czynności użyczenia budynku dzieciom.

W przedmiotowym wniosku oraz jego uzupełnieniu, zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Prowadzi Pan działalność gospodarczą (wykonuje usługi budowlane) i jest podatnikiem VAT czynnym. Wraz żoną, na prywatnym gruncie, wybudował nad morzem budynek z pokojami przeznaczonymi, co do zasady, na krótkotrwały wynajem. Budowa budynku została zakończona w dniu 7 stycznia 2013 r. Nie odliczył Pan podatku naliczonego z faktur dotyczących budowy, gdyż traktował ją jako budowę budynku wchodzącego w skład majątku „prywatnego”. Przedmiotem prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej nie są usługi krótkotrwałego zakwaterowania. Zamierza Pan, wraz z żoną, użyczyć budynek dzieciom (córce i synowi), które w tym obiekcie będą świadczyć usługi krótkotrwałego zakwaterowania. Przedmiotowy budynek, od zakończenia jego budowy do czasu użyczenia jest/będzie wykorzystywany na cele osobiste (wypoczynek Pana i rodziny). Podatek od nieruchomości będzie uiszczać Pan, jako właściciel nieruchomości, natomiast biorący w użyczenie zawrą umowy z dostawcami „mediów” i na tej podstawie będą bezpośrednio opłacali ich koszty. Dzieci nie będą zobowiązane do uiszczania Panu lub za Pana opłat związanych z eksploatacją budynku.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy opisana umowa użyczenia podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?

Zdaniem Wnioskodawcy, opisana umowa użyczenia nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Po powołaniu treści art. 8 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług wskazał Pan, że na podstawie tego przepisu opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegać może również umowa użyczenia, jednakże spełniony musi być jeden warunek - zawarcie umowy użyczenia nie może być związane z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą (tylko wówczas mowa jest o nieodpłatnym świadczeniu usług na cele wymienione powyżej oraz wszelkim innym nieodpłatnym świadczeniu usług, które nie jest związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa przez podatnika). Jednocześnie zaznaczył, iż aby w ogóle rozważać opodatkowanie podatkiem od towarów i usług umowy użyczenia, czynność ta musi być wykonywana przez podmiot działający w charakterze podatnika. Ponownie stwierdził, że jest podatnikiem VAT czynnym, jednakże budowę budynku, mającego być przedmiotem użyczenia, traktował jako budowę budynku wchodzącego w skład „prywatnego” majątku. Pana zdaniem, nigdy nie podlega opodatkowaniu użyczenie „prywatnej” (niezwiązanej z prowadzoną działalnością gospodarczą) nieruchomości przez osobę fizyczną będącą czynnym pod...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »