Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

14.05.2012

Opodatkowanie przychodów z najmu przez jednego z małżonków

Pytanie podatnika: Czy w sytuacji, gdy mieszkanie będące przedmiotem najmu należy do majątku odrębnego Wnioskodawczyni, Ona oraz mąż mają składać corocznie wspólne oświadczenie, czy też zastosowanie w sytuacji Wnioskodawczyni i Jej męża ma art. 9 ust. 1 i art. 21 ust.1a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 19 stycznia 2012 r. (data wpływu 23 stycznia 2012 r.), uzupełnionym pismem z dnia 15 marca 2012 r. (data wpływu 19 marca 2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie obowiązku składania oświadczenia o wyborze formy opodatkowania przychodów z najmu przez jednego z małżonków - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 stycznia 2012 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie obowiązku składania oświadczenia o wyborze formy opodatkowania przychodów z najmu przez jednego z małżonków oraz możliwości obliczania i wpłacania ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w okresach kwartalnych.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, o których mowa w art. 14b § 1 i § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60 ze zm.), w związku z czym pismem z dnia ......., Nr ....., na podstawie art. 169 § 1 w zw. z art. 14h wymienionej ustawy, wezwano Wnioskodawczynię do uzupełnienia wniosku w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia.

Wezwanie wysłano w dniu 9 marca 2012 r., skuteczne doręczenie nastąpiło w dniu 14 marca 2012 r. Wnioskodawczyni uzupełniła ww. wniosek pismem z dnia 15 marca 2012 r. (data wpływu 19 marca 2012 r.), nadanym w polskiej placówce operatora publicznego w dniu 16 marca 2012 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawczyni oraz Jej mąż każdego roku, do dnia 20 stycznia, zgodnie z art. 12 ust. 6 i 7 oraz art. 21 ust. 1a ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.), składają oświadczenie o osiąganiu przychodów z najmu i opodatkowaniu ich w całości przez jedno z nich, tzn. przez Wnioskodawczynię. Między Wnioskodawczynią a Jej mężem istnieje wspólność majątkowa. Jednak mieszkanie, z którego Wnioskodawczyni uzyskuje wraz z mężem przychód z najmu, wchodzi w skład majątku odrębnego Wnioskodawczyni (spadek po rodzicach z 1984 r., zaś wspólność majątkowa istnieje od daty ślubu, tzn. od dnia 29 grudnia 2001 r.).

W piśmie z dnia 15 marca 2012 r., stanowiącym uzupełnienie wniosku, Wnioskodawczyni wskazała, iż umowa najmu mieszkania stanowiącego Jej odrębny majątek została zawarta tylko przez Nią, mąż nie posiada prawa dysponowania tym lokalem mieszkalnym, wynajmujący, zgodnie z umową najmu, uiszcza czynsz na Jej rzecz, wynajem nie jest prowadzony w ramach działalności gospodarczej. Wyjaśniła ponadto, iż ostatnie oświadczenie o wyborze formy opodatkowania przychodów z najmu złożyła razem z mężem w styczniu 2012 r.

Jednocześnie Wnioskodawczyni poinformowała, iż ustawa, której przepisy przytacza we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej (art. 9 ust. 4 i art. 21 ust. la i c), to ustawa z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w takiej sytuacji Wnioskodawczyni oraz Jej mąż mają dalej składać corocznie wspólne oświadczenie, czy też zastosowanie w sytuacji Wnioskodawczyni i Jej męża ma art. 9 ust. 1 i art. 21 ust. 1a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne?

Przedmiotem niniejszej interpretacji jest część ww. pytania dotycząca obowiązku składani...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »