Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

18.08.2016

Opodatkowanie przychodów z działalności indywidualnej oraz w formie spółki cywilnej

Pytanie podatnika: Czy po utracie przez Wnioskodawcę prawa do opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych przychodów uzyskiwanych z jednoosobowej działalności gospodarczej Wnioskodawca będzie mógł opodatkowywać nadal w formie ryczałtu przychody uzyskiwane z działalności prowadzonej w ramach Spółki?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 5 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 17 czerwca 2016 r. (data wpływu 4 lipca 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie formy opodatkowania przychodów z działalności gospodarczej prowadzonej indywidualnie oraz w formie spółki cywilnej – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE
W dniu 4 lipca 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie formy opodatkowania przychodów z działalności gospodarczej prowadzonej indywidualnie oraz w formie spółki cywilnej.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca od 1 lipca 2014 r. prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą m. in. w zakresie pozostałych specjalistycznych robót budowlanych, gdzie indziej niesklasyfikowanych (PKD 43.99.Z), realizacji projektów budowlanych związanych ze wnoszeniem budynków (PKD 41.10.Z), robót budowlanych związanych ze wnoszeniem budynków mieszkalnych i niemieszkalnych (PKD 41.20.Z), rozbiórki i burzenia obiektów budowlanych (PKD 43.11.Z). Zakres prowadzonej działalności nie jest wyłączony z możliwości skorzystania ze zryczałtowanej formy opodatkowania, w związku z czym Wnioskodawca korzysta z takiej możliwości rozliczania przychodów.

Wnioskodawca zamierza poszerzyć zakres prowadzonej działalności w formie jednoosobowej działalności gospodarczej o działalność, która zgodnie z załącznikiem nr 2 do ustawy o zryczałtowanym podatku wykluczy możliwość opodatkowania przychodów w tej formie. W szczególności będzie to działalność sklasyfikowana pod numerem PKD 68.10.Z – Kupno i sprzedaż nieruchomości na własny rachunek (PKWiU 68.10.1).

Wnioskodawca wówczas będzie opodatkowywał przychody na zasadach określonych w art. 8 ust. 3 ustawy o zryczałtowanym podatku, tj. od dnia uzyskania przychodów z rodzajów działalności wymienionych w załączniku nr 2 do ustawy o zryczałtowanym podatku Wnioskodawca będzie opłacał podatek dochodowy na zasadach ogólnych.

Wnioskodawca przewiduje, że przychody uzyskiwane z działalności gospodarczej prowadzonej w formie jednoosobowej działalności mogą przekroczyć w roku podatkowym 150.000 euro.

Począwszy od 1 czerwca 2016 r. Wnioskodawca jest wspólnikiem w spółce „A” Spółka Cywilna (dalej: Spółka). Przedmiot działalności Spółki jest zbliżony do działalności wykonywanej aktualnie w formie jednoosobowej działalności gospodarczej Wnioskodawcy.
Przychody uzyskiwane z działalności gospodarczej prowadzonej w Spółce również są opodatkowane ryczałtem ewidencjonowanym, gdyż Spółka nie prowadzi i nie zamierza prowadzić działalności w zakresie usług wymienionych w załączniku nr 2 do ustawy o zryczałtowanym podatku. Jednocześnie Wnioskodawca nie przewiduje, żeby przychody uzyskiwane z działalności gospodarczej prowadzonej w formie Spółki miały przekroczyć 150.000 euro.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.
Czy po utracie przez Wnioskodawcę prawa do opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych przychodów uzyskiwanych z jednoosobowej działalności gospodarczej Wnioskodawca będzie mógł opodatkowywać nadal w formie ryczałtu przychody uzyskiwane z działalności prowadzonej w ramach Spółki?

Zdaniem Wnioskodawcy, utrata prawa do opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych przychodów uzyskiwanych z jednoosobowej działalności gospodarczej, w związku z rozpoczęciem wykonywania czynności określonych w art. 8 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku nie spowoduje utraty prawa do opodatkowania w tej formie działalności prowadzonej w formie Spółki.

W myśl art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku, osoby fizyczne osiągające przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej mogą opłacać zryczałtowany podatek dochodowy w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Ponadto, w myśl art. 3 ww. ustawy przychodów (dochodów) opodatkowanych w formach zryczałtowanych nie łączy się z przychodami (dochodami) z innych źródeł podlegającymi opodatkowaniu na podstawie ustawy o podatku dochodowym.

Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku, opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również, gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych lub spółki jawnej osób fizycznych.

Stosownie do art. 6 ust. 4 ww ustawy, podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1 (pozarolniczej działalności gospodarczej) jeżeli:

  1. w roku poprzedzającym rok podatkowy
    1. uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nie przekraczającej 150.000 euro, lub
    2. uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »