Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

17.04.2014

Opodatkowanie PIT w formie ryczałtu

Pytanie podatnika: Czy po zakończeniu umowy o pracę, trwającej dwa miesiące od kwietnia do maja 2013 roku i wykonywaniu zleceń w ramach prowadzonej działalności gospodarczej dla byłego pracodawcy od czerwca 2013 roku, Wnioskodawca ma prawo w dalszym ciągu korzystać z rozliczenia podatku dochodowego w formie ryczałtu?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 14 października 2013 r. (data wpływu 9 stycznia 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie wyłączenia opodatkowania w formie ryczałtu –jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 stycznia 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie wyłączenia opodatkowania w formie ryczałtu.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca rozpoczął działalność gospodarczą w lipcu 2012 roku, w zakresie obróbki mechanicznej elementów metalowych. Przychody opodatkowuje w formie ryczałtu. W okresie od kwietnia do maja 2013 roku, Zainteresowany wykonywał czynności wchodzące w zakres jego działalności, w ramach stosunku pracy. Działalność gospodarcza jest cały czas prowadzona. Po zakończeniu umowy o pracę, od czerwca 2013 roku, Wnioskodawca wykonuje w dalszym ciągu czynności związane z obróbką mechaniczną elementów metalowych na rzecz byłego pracodawcy, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Wnioskodawca działalność prowadzi bez przerwy od lipca 2012 roku, kiedy to wybrał tę formę opodatkowania i nie zmienia jej do chwili obecnej.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy po zakończeniu umowy o pracę, trwającej dwa miesiące od kwietnia do maja 2013 roku i wykonywaniu zleceń w ramach prowadzonej działalności gospodarczej dla byłego pracodawcy od czerwca 2013 roku, Wnioskodawca ma prawo w dalszym ciągu korzystać z rozliczenia podatku dochodowego w formie ryczałtu?

Zdaniem Wnioskodawcy, działalność została rozpoczęta w lipcu 2012 roku, Wnioskodawca wybrał formę opodatkowania ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Umowę o pracę podpisał w kwietniu 2013 roku, po zakończeniu umowy o pracę od czerwca 2013 roku, wykonuje pracę dla swojego byłego pracodawcy w ramach działalności gospodarczej, w dalszym ciągu rozlicza się w formie ryczałtu, gdyż przepis ustawy art. 8 ust. 1 pkt 6 oraz ust. 2 ma zastosowanie do podatników rozpoczynających działalność.

Zainteresowany działalność prowadzi nieprzerwanie od lipca 2012 roku. Podjęcie pracy na okres dwóch miesięcy i wykonywanie pracy dla tego pracodawcy po zakończeniu pracy nie powinno mieć wpływu na formę opodatkowania.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.) - ustawa ta reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.

Przy czym w myśl art. 4 ust. 1 pkt 12 tej ustawy przez pozarolniczą działalność gospodarczą należy rozumieć pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym.

Zgodnie z art. 5a pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.) - ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej - oznacza to działalność zarobkową:

  1. wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
  2. polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
  3. polegającą na wykorzystywaniu...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających pogłębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »