Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

22.05.2012

Opodatkowanie dochodu z wynajmu miejsc parkingowych

Pytanie podatnika: Czy dochód uzyskany z tytułu wynajmu miejsc parkingowych osobom zamieszkującym w zasobach spółdzielczych, posiadającym tytuł prawny do zajmowanego lokalu, podlega zwolnieniu z CIT czy też powinien zostać opodatkowany jako dochód z innych źródeł?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko (…), przedstawione we wniosku z dnia 18 stycznia 2012 r. (data wpływu 23 stycznia 2012 r.), uzupełnionym pismem z dnia 23 kwietnia 2012 r. (data wpływu 26 kwietnia 2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zwolnienia z opodatkowania dochodów uzyskanych z wynajmu miejsc parkingowych znajdujących się w zasobach Spółdzielni (pytanie nr 1 we wniosku) - jest prawidłowe

UZASADNIENIE

W dniu 23 stycznia 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:

  • możliwości zwolnienia z opodatkowania dochodów uzyskanych z wynajmu miejsc parkingowych znajdujących się w zasobach Spółdzielni
  • możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od ww. parkingów.

Z uwagi na braki formalne wniosku, pismem z dnia 16 kwietnia 2012 r., nr IPTPB3/423-27/12-2/KJ, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów, na podstawie art. 169 § 1 w związku z art. 14h ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), wystąpił do Wnioskodawcy o jego uzupełnienie.
W odpowiedzi na ww. wezwanie, w dniu 26 kwietnia 2012 r. wpłynęło do tut. Organu uzupełnienie wniosku.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący opis stanu faktycznego:

Spółdzielnia mieszkaniowa jest użytkownikiem wieczystym gruntów niezabudowanych, na których na mocy uchwał swoich organów wybudowała w 2011 r. z własnych środków parkingi w celu ich odpłatnego wynajmowania.
Parkingi zostały wybudowane na terenach stanowiących mienie Spółdzielni, w rozumieniu art. 40 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, tj. na terenach, które nie stanowią gruntu przynależnego do budynku mieszkalnego, w którym ustanawiane są prawa odrębnej własności lokali. Parkingi te zostały wynajęte, na podstawie indywidualnych umów najmu, osobom zamieszkującym w zasobach Spółdzielni.
Prawo najmu miejsca postojowego nie jest uzależnione od członkostwa w Spółdzielni, a jedynie od posiadania tytułu prawnego do lokalu mieszkalnego w zasobach Spółdzielni. W 2011 r. został również przeznaczony pod wynajem parking wybudowany w 2008 r., który dotychczas był dostępny dla ogółu mieszkańców osiedla. Parking ten również został wybudowany na gruncie stanowiącym mienie Spółdzielni (art. 40 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych).
Wybudowane parkingi stanowią środki trwałe w rozumieniu art. 16a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz art. 3 ust. 1 pkt 15 ustawy o rachunkowości.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy dochód uzyskany z tytułu wynajmu miejsc parkingowych osobom zamieszkującym w zasobach spółdzielczych, posiadającym tytuł prawny do zajmowanego lokalu, podlega zwolnieniu z podatku dochodowego od osób prawnych jako dochód z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jeżeli zostanie przeznaczony na cel wskazany w tym artykule, czy też powinien zostać opodatkowany jako dochód z innych źródeł...
Zdaniem Wnioskodawcy, kluczowe znaczenie w opisanej sprawie ma sprecyzowanie pojęcia „gospodarka zasobami mieszkaniowymi”.
Przepisy prawa nie zawierają ustawowej definicji „gospodarki zasobami mieszkaniowymi”, ale w ugruntowanych już interpretacjach organów skarbowych (w tym interpretacja ogólna z dnia 5 marca 2008 r.), jak też orzecznictwie sądów administracyjnych przez „gospodarkę zasobami mieszkaniowymi” rozumie się przede wszystkim znajdujące się w budynku mieszkalnym lokale mieszkalne wraz z przynależnymi do nich pomieszczeniami oraz wyposażenie techniczne, jak np. dźwigi osobowe i towarowe, aparaty do wymiany ciepła, kotłownie i hydrofornie wbudowane, klatki schodowe, strychy piwnice, komórki, balkony, loggie, garaże. Pod pojęciem tym kryją się również pomieszczenia znajdujące się w budynku mieszkalnym lub poza nim, związane z administrowaniem i zapewnieniem bezawaryjnego funkcjonowania osiedlowych budynków mieszkalnych, a także urządzenia i uzbrojenie terenów, na których znajdują się budynki mieszkalne, w tym m.in. budowle inżynieryjne, stacje transformatorowe i inne budowle i urządzenia, jak np. latarnie, ogrodzenia, parkingi, trawniki mające wpływ na prawidłowe funkcjonowanie budynków mieszkalnych.
Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z powołaną interpretacją parkingi, które znajdują się na tym samym gruncie co budynki mieszkalne stanowią element infrastruktury zapewniającej prawidłowe ich funkcjonowanie, a przychody związane z ww. obiektami oraz koszty sfinansowane nimi stanowią przychody i koszty gospodarki zasobami mieszkaniowymi.
Natomiast inaczej wygląda sytuacja, gdy parking został wybudowany pod wynajem (z uwagi na ograniczoną ilość miejsc) i to na gruncie niezabudowanym, który to grunt stanowi mienie Spółdzielni w rozumieniu art. 40 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych.
Głównym celem Spółdzielni jest zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych i innych potrzeb członków oraz ich rodzin poprzez dostarczanie samod...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »