Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

16.12.2014

Opłaty za przedszkole w kosztach działalności

Pytanie podatnika: Wnioskodawczyni prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą - biuro rachunkowe. Jest także matką 2,5 letniego dziecka. Jej mąż również jest aktywny zawodowo, co wyklucza możliwość sprawowania przez niego osobistej opieki nad dzieckiem. Aby móc przebywać w biurze w godzinach jego urzędowania, Wnioskodawczyni zmuszona była zapisać dziecko do prywatnego przedszkola (w przedszkolach publicznych nie był już wolnych miejsc). Czy opłatę za przedszkole, tj. czesne i opłatę za wyżywienie, Wnioskodawczyni może uznać za koszty uzyskania przychodu prowadzonej działalności?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni, przedstawione we wniosku z 18 lipca 2014 r. (data wpływu do tut. Biura 22 lipca 2014 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu prowadzonej działalności gospodarczej wydatków ponoszonych w związku z pobytem dziecka w prywatnym przedszkolu - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 lipca 2014 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu prowadzonej działalności gospodarczej wydatków ponoszonych w związku z pobytem dziecka w prywatnym przedszkolu.

We wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Od stycznia 2013 r. Wnioskodawczyni jest właścicielką biura rachunkowego. Biuro mieści się w wynajmowanym przez nią lokalu, innym niż jej miejsce zamieszkania i jest czynne od poniedziałku do piątku w godzinach od 9 do 16. Wnioskodawczyni zatrudnia jednego pracownika, ale ponieważ tylko ona posiada certyfikat uprawniający do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych wydany przez Ministra Finansów, jest jedyną osobą decyzyjną oraz ponosi pełną odpowiedzialność za jakiekolwiek ewentualne błędy związane z wykonywaniem tego zawodu. Praca Wnioskodawczyni wymaga codziennego przebywania w siedzibie biura w ww. godzinach. Ponadto Wnioskodawczyni jest matką 2,5-letniego dziecka. Do końca kwietnia 2014 r. w sprawowaniu opieki nad synem (w ramach bezpłatnej pomocy rodzinnej) pomagała jej mama, ale problemy zdrowotne, z którymi się stale boryka, zaczęły jej to uniemożliwiać. W związku z tym w maju 2014 r. Wnioskodawczyni została zmuszona do zapisania syna do prywatnego przedszkola. Zapisała go do przedszkola prywatnego, ponieważ w maju we wszystkich publicznych przedszkolach nie było wolnych miejsc. W placówce, do której uczęszcza syn Wnioskodawczyni opłaty pobierane są miesięcznie i składają się z dwóch części - czesnego w comiesięcznej, równej wysokości oraz opłaty za dzienne wyżywienie dziecka, która jest opłatą obligatoryjną, ale liczoną za dzień pobytu dziecka w przedszkolu. Syn przebywa w nim od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:30 do 16. Wnioskodawczyni nadmienia, że jej mąż (ojciec dziecka) jest aktywny zawodowo. Zajmuje kierownicze, bardzo odpowiedzialne stanowisko w prywatnej firmie. Pracuje na całym etacie od poniedziałku do piątku w godzinach od 7 do 15. W związku z tym również wykluczone jest sprawowanie przez niego osobistej opieki nad dzieckiem.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy opłatę za przedszkole, tj. czesne i opłatę za wyżywienie, udokumentowaną fakturami wystawionymi przez przedszkole, Wnioskodawczyni może uznać za kosztu uzyskania przychodu w prowadzonej przez nią działalności gospodarczej?

Zdaniem Wnioskodawczyni, opłata za przedszkole, tj. czesne i opłata za wyżywienie dziecka, jest kosztem uzyskania przychodu zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jest to koszt poniesiony w celu osiągnięcia przy...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »