Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Koszty uzyskania przychodów

20.11.2018

Opłata członkowska nie zawsze może być kosztem

Pytanie: Do Wnioskodawcy zgłosił się kontrahent zainteresowany nawiązaniem współpracy. Warunkiem tej współpracy było posiadanie przez Wnioskodawcę Certyfikatu potwierdzającego członkostwo w Międzynarodowym Stowarzyszeniu. Jednym z warunków uzyskania członkostwa w tym Stowarzyszeniu było m.in. poniesienie przez Wnioskodawcę tzw. „opłaty wejścia” w wysokości 35.000 EUR. Płatność ta została podzielona na 3 raty płatne w kolejnych następujących po sobie latach. Czy opłata ta może być kosztem?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 1 października 2018 r. (data wpływu 4 października 2018 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów „opłaty wejścia” – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 października 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów „opłaty wejścia”.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Jest wspólnikiem spółki jawnej. Spółka prowadzi księgi rachunkowe. Działalność Wnioskodawcy to m.in. przetwórstwo drewna, produkcja wyrobów z drewna, handel drewnem oraz świadczenie usług termicznej modyfikacji drewna.

Do Wnioskodawcy zgłosił się kontrahent zainteresowany nawiązaniem współpracy w zakresie zakupu usługi termicznej modyfikacji drewna na powierzonym materiale. Warunkiem tej współpracy było posiadanie przez Wnioskodawcę Certyfikatu potwierdzającego członkostwo w Międzynarodowym Stowarzyszeniu. Celem Stowarzyszenia jest zwiększanie wiedzy dotyczącej modyfikowanego termicznie drewna wraz z podobnymi metodami. Stowarzyszenie dba też o interesy poszczególnych członków m.in. poprzez organizację szkoleń, wykonywanie badań technologiczno-przemysłowych, pomoc w promowaniu marki X itp.

W związku z powyższym, w celu zabezpieczenia przyszłego źródła przychodów, Wnioskodawca poddał się audytowi, który został przeprowadzony przez przedstawicieli Stowarzyszenia. Kontroli został poddany proces produkcji i obróbki termicznej drewna w firmie Wnioskodawcy. W wyniku pozytywnego audytu w dniu 3 lipca 2018 r. Wnioskodawca uzyskał wymagany Certyfikat. Został on wydany na czas nieokreślony - pod warunkiem poddawania się corocznemu audytowi i spełnienia określonych wymogów wskazanych przez Stowarzyszenie.

Jednym z warunków uzyskania członkostwa w Stowarzyszeniu było także poniesienie przez Wnioskodawcę tzw. „opłaty wejścia” w wysokości 35.000 EUR. Płatność ta została podzielona na 3 raty płatne w kolejnych następujących po sobie latach. Pierwsza płatność w wysokości: 11.667 EUR została zapłacona w miesiącu lipcu 2018 r. na podstawie faktury (invoice) wystawionej przez Stowarzyszenie na rzecz Wnioskodawcy. Zgodnie z art. 22 ust. 5d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych opłata ta została zakwalifikowana przez Wnioskodawcę jako koszt pośredni i zaliczona bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów w miesiącu lipcu 2018 r. Kolejne płatności (w następnych dwóch latach) Wnioskodawca zamierza również zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w momencie zaksięgowania faktury.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy zgodnie z art. 22 ust. 5d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych Wnioskodawca postąpił prawidłowo zaliczając jednorazowo w miesiącu lipcu 2018 r. do kosztów uzyskania przychodów 1/3 część tzw. „opłaty wejścia” do Międzynarodowego Stowarzyszenia na podstawie otrzymanej faktury (invoice) na kwotę: 11.667 EUR?

Zdaniem Wnioskodawcy, na podstawie art. 22 ust. 5d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów, z zastrzeżeniem ust. 5e, 6ba, 6bb i 7b, uważa się dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzym...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »