Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

24.09.2012

Okulary korekcyjne jako przychód pracownika

Pytanie podatnika: Gdy pracownik zwraca się do pracodawcy z prośbą o skierowanie na badania przed upływu badań okresowych (np. w przypadku pogorszenia wzroku) a lekarz w wyniku przeprowadzonego badania wskaże potrzebę ich stosowania lub wymiany dotychczas stosowanych okularów na inne, to czy refundacja kosztów przez pracodawcę powinna być opodatkowana?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 12 grudnia 2011 r. (data wpływu do tut. Biura - 27 grudnia 2011 r.), uzupełnionym w dniach 08 marca 2012 r., 12 marca 2012 r. i 30 marca 2012 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania świadczeń związanych z zapewnieniem pracownikom okularów korygujących wzrok podczas pracy przy obsłudze monitora ekranowego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 grudnia 2011 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania świadczeń związanych z zapewnieniem pracownikom okularów korygujących wzrok podczas pracy przy obsłudze monitora ekranowego.

Z uwagi na fakt, iż wniosek nie spełniał wymogów formalnych, pismami z dnia 02 marca 2012 r. i z dnia 23 marca 2012 r. wezwano do jego uzupełnienia. Wniosek uzupełniono w dniach 08 marca 2012 r. (uiszczenie opłaty) oraz 12 marca 2012 r. i 30 marca 2012 r. (uzupełnienie pozostałych braków formalnych).

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca przekazał Komisji Zakładowej projekt zarządzenia Dyrektora w sprawie wprowadzenia procedury wewnętrznej dotyczącej zwrotu kosztów za zakup okularów korygujących wzrok dla obsługujących monitory ekranowe. Komisja zakwestionowała zapis:

„Gdy pracownik w przypadku pogorszenia się wzroku zwróci się do pracodawcy przed terminem badań okresowych z prośbą o skierowanie na badania w terminie wcześniejszym, refundacja kosztów do okularów podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym:

1. jeżeli więc pracownik zwraca się do pracodawcy z prośbą o skierowanie na profilaktyczne badania lekarskie przed czasem upływu wyznaczonego terminu przez lekarza uprawnionego do tych badań - to takie badanie nie jest przeprowadzone w ramach obowiązkowej profilaktycznej opieki zdrowotnej, w związku z czym refundacja jest opodatkowana” - powołując się na interpretację ogólną Ministra Finansów z dnia 16 marca 2011 r. nr DO 3/033/30/CRS/11/95, z której to interpretacji wynika, że w przypadku badań profilaktycznych (wstępne, okresowe, kontrolne) refundacja kosztów nie podlega opodatkowaniu.

Zasięgając porady prawnej Wnioskodawca uzyskał informację, że jeżeli badanie lekarskie zostało przeprowadzone na wniosek pracownika poza terminem wynikającym z harmonogramu badań okresowych, wówczas kwotę refundacji należy opodatkować. Pomimo tej opinii Komisja Zakładowa dalej podtrzymuje swoją decyzję.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy, gdy pracownik zwraca się do pracodawcy z prośbą o skierowanie na badania przed upływu badań okresowych (np. w przypadku pogorszenia wzroku) a lekarz w wyniku przeprowadzonego badania wskażę potrzebę ich stosowania lub wymiany dotychczas stosowanych okularów na inne, to refundacja kosztów przez pracodawcę powinna być opodatkowana, w sytuacji gdy badanie nie zostało przeprowadzone w ramach badań profilaktycznych (wstępne, okresowe i kontrolne)?

Wnioskodawca stoi na stanowisku, że badania okresowe powinny być przeprowadzone w terminie wskazanym przez lekarza, który bierze pod uwagę warunki pracy albo stan zdrowia konkretnego pracownika. Poza tym trybem profilaktyczne badania kontrolne przeprowadzane są po każdej nieobecności chorobowej pracownika trwającej dłużej niż 30 dni. Jeżeli więc pracownik zwraca się do pracodawcy o skierowanie na badania lekarskie przed czasem (np. w przypadku pogorszenia wzroku) a pracodawca wyraża na nie zgodę, to takie badanie nie jest przeprowadzone w ramach obowiązującej pr...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających pogłębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »