Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Interpretacje podatkowe, interpelacje poselskie, wyjaśnienia MF

21.05.2018

Odsetki od kredytu na zakup lokalu jako koszt firmowy

Pytanie: Wnioskodawczyni - osoba nieprowadząca działalności gospodarczej zakupiła lokal usługowy od dewelopera, na który zaciągnęła kredyt hipoteczny. Zamiarem Wnioskodawczyni jest jednak rozpoczęcie prowadzenia działalności gospodarczej pod koniec 2018 r. lub w 2019 r. Po rozpoczęciu zamierza wskazany lokal przekazać z majątku prywatnego do majątku firmowego oraz wpisać do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Czy Wnioskodawczyni może rozliczyć odsetki od ww. kredytu jako koszty uzyskania przychodów w jej firmie?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 26 marca 2018 r. (data wpływu 6 kwietnia 2018 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 6 kwietnia 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawczyni zawarła umowę z deweloperem o zakup lokalu usługowego, tj. zakup lokalu usługowego na osobę fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej. Lokal jest z rynku pierwotnego. Płatność za lokal jest częściowo ze środków własnych, a częściowo z kredytu. Jest to kredyt hipoteczny pod zastaw nabywanego lokalu usługowego. Co do kredytobiorcy to Wnioskodawczyni jest osobą fizyczną nieprowadzącą obecnie działalności gospodarczej.

Działalność gospodarczą Wnioskodawczyni zamierza jednak otworzyć pod koniec roku 2018 lub w roku 2019. Wnioskodawczyni będzie prowadzić działalność gospodarczą w zakupionym lokalu. Lokal ten Wnioskodawczyni przekaże z majątku osobistego do majątku firmy. Wnioskodawczyni będzie ten lokal amortyzować po wpisaniu go do środków trwałych w związku z prowadzoną działalnością. Wnioskodawczyni zamierza również wpisać odsetki od kredytu na zakup lokalu w koszty działalności. Comiesięczne odsetki od kredytu byłyby kosztem uzyskania przychodów w firmie.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy Wnioskodawczyni może rozliczyć odsetki od kredytu hipotecznego na zakup lokalu (w którym będzie prowadzona działalność gospodarcza) jako koszty uzyskania przychodów w jej firmie?

Zdaniem Wnioskodawczyni może ona zaliczyć odsetki od kredytu na finansowanie zakupu lokalu użytkowego, w którym jest prowadzona działalność gospodarcza, do kosztów uzyskania przychodów. Lokal będzie przekazany z majątku prywatnego do majątku firmowego i wprowadzony do ewidencji środków trwałych. Wszystkie więc koszty związane z prowadzeniem działalności w tymże lokalu Wnioskodawczyni będzie mogła zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów (a więc czynsz comiesięczny, odsetki od kredytu, amortyzację). Zaliczanie odsetek od kredytu zaciągniętego na zakup lokalu w koszty uzyskania przychodów będzie możliwe jednakże dopiero po przekazaniu lokalu z majątku prywatnego do majątku firmowego i wpisaniu go w ewidencję środków trwałych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Nie ma tutaj znaczenia fakt, że kredyt został zaciągnięty na osobę fizyczną, a nie na firmę.

Z chwilą wpisania tego lokalu do ewidencji środków trwałych i przekazanie go z majątku prywatnego do majątku firmy można zaliczyć odsetki od kredytu do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności. Z przedstawionych dokumentów (umowa kredytowa) jasno bowiem wynika, że chodzi o kredyt hipoteczny na zakup lokalu, który początkowo jest majątkiem prywatnym, ale później staje się majątkiem prowadzonego przedsiębiorstwa.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2018, poz. 200, z późn. zm.): kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawiera wykazu wydatków, który przesądzałby o ich zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów, zatem przyjmuje się, że kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalnie uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów.

W takim ujęciu kosztami tymi będą zarówno koszty pozostające w bezpośrednim związku z uzyskanymi przychodami, jak i pozostające w związku pośrednim, jeżeli zostanie wykazane, że zostały w sposób racjonalny poniesione w celu uzyskania przychodów (w tym dla zagwarantowania funkcjonowania źródła przychodów), nawet wówczas gdyby z obiektywnych powodów przychód nie został osiągnięty. Jednak, aby dany wydatek mógł zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów, podatnik musi wykazać jego związek z prowadzoną działalnością oraz to, że jego poniesienie miało lub mogło mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu. Ustawodawca wiąże bowiem koszty uzyskania przychodów z celem ich poniesienia, jakim jest osiągnięcie przychodów, ewentualnie zachowanie lub zabezpieczenie źródła przychodów.

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »