Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

09.01.2015

Odliczenie VAT w całości z faktury wystawionej na obojga małżonków

Pytanie podatnika: Czy Wnioskodawca ma prawo jako podatnik VAT czynny wykonujący wyłącznie czynności opodatkowane, odliczyć w całości podatek VAT z faktury dokumentującej zakup towarów gdzie jako nabywca figuruje Wnioskodawca i jego małżonka? Czy w celu odliczenia podatku naliczonego Wnioskodawca jest zmuszony do wystawienia noty korygującej, w której Wnioskodawca będzie korygował dane dotyczące nabywcy?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 2 września 2014 r. (data wpływu 8 września 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT w całości z faktury wystawionej na obojga małżonków oraz braku obowiązku wystawienia noty korygującej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 września 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT w całości z faktury wystawionej na obojga małżonków oraz braku obowiązku wystawienia noty korygującej.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca wspólnie z żoną prowadzi gospodarstwo rolne, od kilku lat jest zarejestrowany jako podatnik VAT czynny z tytułu prowadzenia gospodarstwa rolnego. Wnioskodawca posiada wraz z żoną wspólność majątkową, żona nie prowadzi żadnej działalności gospodarczej, nie jest też zarejestrowana jako czynny podatnik VAT. W trakcie trwania związku małżeńskiego zakupili kilkadziesiąt hektarów gruntów rolnych, wyposażyli gospodarstwo w szereg maszyn i urządzeń wykorzystywanych w produkcji rolniczej. Decyzja w sprawie ustalenia łącznego zobowiązania podatkowego z Urzędu Gminy jest wystawiona na Wnioskodawcę i Jego żonę, posiadają także rachunek bankowy do prowadzenia rozliczeń w ramach prowadzonego gospodarstwa rolnego, którego nazwa brzmi „...”.

Wnioskodawca razem z żoną występują do instytucji finansujących o udzielenie pożyczek na zakupy towarów, maszyn bądź urządzeń wykorzystywanych w prowadzonej działalności rolniczej. Na jednej z zawartych umów z instytucją udzielającą pożyczki znalazły się w miejscu danych pożyczkobiorcy imię i nazwisko Wnioskodawcy oraz jego małżonki, a co za tym idzie faktura zakupu towarów wykorzystanych do produkcji rolnej w ich gospodarstwie sfinansowana z udzielonej pożyczki powinna zawierać imiona obojga małżonków, więc otrzymała w miejscu nabywcy następujące brzmienie: „...”, zawierała ona także wszystkie inne niezbędne elementy jakie powinna zawierać faktura, a dokonane zakupy miały ścisły związek z czynnościami opodatkowanymi tzn. z działalnością rolniczą.

Instytucja finansująca zatwierdziła fakturę wystawioną na obydwoje małżonków z numerem NIP, który należy do Wnioskodawcy jako czynnego podatnika VAT z tytułu prowadzenia gospodarstwa rolnego.

Jako podatnik czynny VAT Wnioskodawca chce odliczyć podatek VAT naliczony zawarty w fakturze zakupu towarów związanych z produkcją rolniczą gdzie w miejscu nabywcy widnieje: „...”.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania:

  1. Czy Wnioskodawca ma prawo jako podatnik VAT czynny wykonujący wyłącznie czynności opodatkowane, odliczyć w całości podatek: VAT z faktury dokumentującej zakup towarów gdzie jako nabywca figuruje ...?
  2. Czy w celu odliczenia podatku naliczonego Wnioskodawca jest zmuszony do wystawienia noty korygującej, w której Wnioskodawca będzie korygował dane dotyczące nabywcy, tzn. wskaże ... zamiast ...?

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 15 ust. 1, ust. 2, ust. 4, ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jednolity Dz. U. Nr 177, poz. 1054 ze zm.), podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. W myśl art. 15 ust. 4 ustawy, w przypadku osób fizycznych prowadzących wyłącznie gospodarstwo rolne, leśne lub rybackie za podatnika uważa się osobę, która złoży zgłoszenie rejestracyjne, o którym mowa w art. 96 ust. 1.

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »