Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

15.06.2016

Odliczenie VAT w całości z faktury wystawionej na małżonków

Pytanie podatnika: Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług prowadzącym działalność gospodarczą. Pozostaje we wspólności majątkowej z żoną. Wnioskodawca nabył wraz z żoną nieruchomość gruntową przeznaczoną na potrzeby prowadzonej działalności. Czy Wnioskodawcy przysługuje prawo do odliczenia w całości podatku VAT z faktury dokumentującej nabycie gruntu, wystawionej na oboje małżonków?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613 ze zm.) oraz § 6 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 1 kwietnia 2016 r. (data wpływu 4 kwietnia 2016 r.), uzupełnionym w dniu 25 maja 2016 r. o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 kwietnia 2016 r. złożono ww. wniosek, uzupełniony w dniu 25 maja 2016 r. o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego.

W złożonym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

W dniu 11 marca 2016 r. nabył Pan wspólnie z małżonką od Przedsiębiorstwa ……… Sp. z o.o. w P., na podstawie zawartego aktu notarialnego, niezabudowaną działkę gruntu o powierzchni …. ha.

Początkowo Spółka wystawiła Panu fakturę na firmę C. Później otrzymał Pan od Spółki korektę i drugą fakturę imienną, wystawioną na Pana i małżonkę.

W Państwa związku obowiązuje ustrój wspólności majątkowej małżeńskiej.

Przedmiotową działkę dzierżawił Pan około 10 lat. Spółka wystawiała z tego tytułu, co miesiąc faktury na Pana firmę. Działka przylega do nieruchomości, na której prowadzi Pan działalność gospodarczą.

Przedmiotową działkę nabył Pan ze środków wspólnych firmy, za kwotę ….. zł netto, …… zł VAT, razem …… zł brutto.

Przedmiotowa działka nr ……. służy do „prowadzenia czynności opodatkowanych”.

Cała powierzchnia działki służy Panu wyłącznie do prowadzenia działalności gospodarczej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy przysługuje Panu prawo do odliczenia w całości podatku VAT z faktury dokumentującej nabycie gruntu, wystawionej na oboje małżonków?

Zdaniem Wnioskodawcy, jest on czynnym podatnikiem podatku VAT oraz spełnia wszystkie warunki do odliczenia w całości podatku VAT z faktury nr ……. z dnia ….. marca 2016 r. dokumentującej zakup nieruchomości.

Ponieważ Wnioskodawca pozostaje z żoną w majątkowej wspólności ustawowej, zgodnie z kodeksem cywilnym zakup nieruchomości przez osobę fizyczną, zawsze dokonywany jest na oboje małżonków.

Cała wartość nieruchomości służy prowadzonej działalności gospodarczej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z dyspozycją zawartą w art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2016 r., poz. 710), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Z ust. 2 pkt 1 lit. a) powołanego artykułu wynika, że kwotę podatku naliczonego stanowi, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Z treści powołanych przepisów wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wyłącznie podatnikowi tego podatku i dotyczy podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących nabycie towarów i usług wykorzystywanych do wykonywania czynności opodatkowanych.

Ustawodawca stworzył tym samym podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego, pod warunkiem spełnienia prze...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających pogłębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »