Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

27.06.2016

Odliczenie VAT od zakupu na raty aparatu fotograficznego

Pytanie podatnika: Czy jest Pani upoważniona do odliczenia podatku naliczonego z tytułu zakupu aparatu fotograficznego?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 6 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko – przedstawione we wniosku z dnia 18 kwietnia 2016 r. (data wpływu 21 kwietnia 2016 r.), uzupełnionym w dniu 31 maja 2016 r. (data wpływu), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu zakupu aparatu fotograficznego – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE
W dniu 21 kwietnia 2016 r. został złożony ww. wniosek uzupełniony w dniu 31 maja 2016 r., o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu zakupu aparatu fotograficznego.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
W dniu 30 grudnia 2015 r. zakupiła Pani wraz z mężem w sklepie M. w S. aparat fotograficzny CANON EOS 5DMAKK IIIB. Zakupu dokonała Pani w systemie ratalnym na miejscu w sklepie. Kredyt został udzielony mężowi, gdyż Pani o niego nie wnioskowała, aby nie zmniejszyć swojej zdolności kredytowej.

Aparat został zakupiony do Pani pozarolniczej działalności gospodarczej, którą rozpoczęła Pani dwa miesiące wcześniej, a która polega na świadczeniu usług fotograficznych. Prowadzi Pani również od kilku lat gospodarstwo rolne. Po dokonaniu zakupu poprosiła Pani wraz z mężem o fakturę VAT. Faktura została wystawiona na: G.. Do nazwy firmy dopisany został Pani mąż z uwagi na to, że to jemu udzielono kredytu. Z przyzwyczajenia podała Pani dane gospodarstwa do faktury. Pani księgowy po otrzymaniu faktury do rozliczenia stwierdził, że nie może rozliczyć faktury za aparat fotograficzny, ponieważ nie jest podana w nazwie Pani firmy nazwa pozarolniczej działalności gospodarczej. W rozmowie telefonicznej ze sprzedawcą dowiedziała się Pani, że jest możliwa zmiana danych jeżeli firmie jednej i drugiej jest przypisany jeden numer NIP.

Dla pewności uzyskała Pani również informację z Krajowej Informacji Podatkowej. Wynikało z niej, że w celu rozliczenia faktury na zakup aparatu mąż może napisać oświadczenie, że aparat służy wyłącznie do Pani pozarolniczej działalności fotograficznej, bądź by wystawić notę korygującą. Wysłała Pani notę do sklepu, a z otrzymanej informacji wynika, że sprzedawca nie może skorygować danych.

Chciałaby Pani rozliczyć tę fakturę jeśli jest taka możliwość, a nie chciała narazić się na zwrot podatku od towarów i usług z odsetkami w przyszłości.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.
Czy jest Pani upoważniona do odliczenia podatku naliczonego z tytułu zakupu aparatu fotograficznego?

Zdaniem Wnioskodawcy, jest upoważniony do odliczenia podatku naliczonego z tytułu zakupu aparatu fotograficznego. Aparat służy do prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej, która oparta jest na fotografowaniu osób. Jest narzędziem pracy. Decydując się na zakup aparatu w formie ratalnej podjęła Pani wspólnie z mężem decyzję, że to on będzie osobą, której bank udzieli kredytu, gdyż chciała Pani zachować swoją zdolność kredytową. Kupując ten aparat nie zrobiła tego Pani dla swojego kaprysu. Ma on służyć Pani do zarabiania pieniędzy. Każda wykonana nim usługa poprzez jej sprzedaż dla klienta powoduje, że naliczany jest „dla mnie podatek”, który odprowadza bądź odprowadzi Pani w przyszłości do budżetu państwa.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.

Generalna zasada określająca prawne możliwości odliczenia podatku naliczonego wyrażona jest w art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. z 2016 r. poz. 710). Zgodnie z tym przepisem, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług (art. 8...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »