Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Działalność gospodarcza

19.02.2019

Odliczenie VAT od usług cateringowych

Pytanie: Wnioskodawca w ramach działalności gospodarczej organizuje szkolenia z bezpiecznej jazdy. Szkolenia odbywają się w godzinach od 8-18-tej, w związku z tym Wnioskodawca ponosi m.in. koszty wyżywienia uczestników szkoleń. Czy od kosztów wyżywienia w postaci zakupu produktów spożywczych tj.: kiełbasa, pieczywo, musztarda, woda, kawa, herbata, cukier, soki lub gotowych posiłków w postaci obiadu (catering - koszt około 20 - 30 zł) Wnioskodawca może odliczyć podatek VAT naliczony w fakturach zakupu? 

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800 z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 30 listopada 2018 r. (data wpływu 17 grudnia 2018r.), uzupełnionym pismem z 21 stycznia 2019 r. (data wpływu 21 stycznia 2019 r.), o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w kwestii prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z zakupem produktów spożywczych lub gotowych posiłków w postaci obiadu - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 grudnia 2018 r. złożono ww. wniosek, uzupełniony pismem z 21 stycznia 2019 r. (data wpływu 21 stycznia 2019 r.), o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w kwestii prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z zakupem produktów spożywczych lub gotowych posiłków w postaci obiadu.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono stan faktyczny:

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych. Jest czynnym podatnikiem podatku VAT. W ramach działalności gospodarczej organizuje szkolenia z bezpiecznej jazdy (….) opodatkowane 23% podatkiem VAT. Szkolenia odbywają się w godzinach od 8-18-tej, w związku z tym Wnioskodawca ponosi wydatki z tytułu wynajmu toru na jazdy, materiałów szkoleniowych, koszty zabezpieczenia medycznego szkolenia a także koszty wyżywienia uczestników szkoleń (zakup produktów spożywczych takich jak kiełbasa, pieczywo, musztarda, woda, kawa, herbata, cukier, soki lub gotowe obiady w cenie 20-30 zł w postaci cateringu dowożone na tor wyścigowy gdzie odbywają się zajęcia). Nabywane wyżywienie dla uczestników szkolenia jest związane wyłącznie z wykonywaniem przez Wnioskodawcę czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT i niekorzystających ze zwolnienia z podatku VAT. Nabywane wyżywienie uczestników szkolenia w postaci zakupu produktów spożywczych lub gotowych posiłków w postaci obiadów (catering) są dokumentowane fakturami VAT z wykazaną kwotą podatku VAT, w których jako nabywca figuruje Wnioskodawca. Faktury dotyczą następujących czynności: dla gotowych obiadów w postaci cateringu dowożonego na tor - usługa cateringowa - obiady, dla zakupionych artykułów spożywczych pisze konkretnie jaki to artykuł, jednostka miary, cena, wartość, kwota netto, kwota podatku VAT, kwota brutto oraz wszystkie inne elementy, które powinna zawierać faktura wystawiona zgodnie z art. 106e.1 ustawy o VAT. Zakupione między innymi art. spożywcze i catering (obiady) posiadają następujące PKWiU:

Kiełbasa 10.13.14.0; Musztarda 10.84.12.0; Pieczywo 10.71.11.0; Cukier 10.81.11.0; Kawa 10.83.11.0; Herbata 01.27.12.0 Woda 11.07.11.0; Soki 10.32.17.0; 10 32.19.0; 10.32.12.0; 10.32.11.0; 10.32.13 0; 10.32.14.0; 10.32.15.0; 10.32.16.0, Catering – obiady - 56.21.19.0.

W związku z powyższym Wnioskodawca zadał następujące pytanie:

Czy od kosztów wyżywienia uczestników szkolenia w postaci zakupu produktów spożywczych tj: kiełbasa, pieczywo, musztarda, woda, kawa, herbata, cukier, soki lub gotowych posiłków w postaci obiadu (catering - koszt około 20 - 30 zł) Wnioskodawca może odliczyć podatek VAT naliczony w fakturach zakupu?

Stanowisko Wnioskodawcy:

Zdaniem Wnioskodawcy wszelkie koszty, które zostały poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych są kosztami uzyskania przychodów. W zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego za wyjątkiem usług gastronomicznych (art. 88.1 pkt ust. 4). A zatem do takich kosztów można zaliczyć wydatki poniesione przez Wnioskodawcę na wynajem toru na jazdy, materiałów szkoleniowych, koszty zabezpieczenia medycznego szkolenia a także koszty wyżywienia uczestników szkoleń w ramach organizowanych szkoleń, które są dla Wnioskodawcy źródłem przychodu.

Wydatki poniesione na wyżywienie uczestników szkolenia nie są więc ani reprezentacją, ani reklamą działalności Wnioskodawcy, nie stanowią usług gastronomicznych, gdyż zakupuje albo produkty w sklepie do spożycia tj.: kiełbasa, pieczywo, chleb, musztarda, woda, kawa, herbata, cukier, soki albo zamawia na tor wyścigowy obiady w postaci cateringu. Organizowanie szkoleń w ramach jego działalności ma na celu uzyskanie przez niego przychodów. Koszty organizacji tych szkoleń stanowią więc racjonalne wydatki, ponoszone w celu osiągnięcia przychodu. Stanowią one tym samym koszty uzyskania przychodów, o których mowa w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym osób fizycznych i nie stanowią reprezentacji reklamy, związane są całkowicie ze sprzedażą opodatkowaną podatkiem VAT w wysokości 23% w tej działalności.

Zapewnienie wyżywienia uczestnikom szkoleń często jest warunkiem uczestnictwa w szkoleniu potencjalnych jego odbiorców. Aby Wnioskodawca mógł świadczyć usługę szkoleniową opodatkowaną podatkiem VAT 23%, musi zapewnić uczestnikom szkolenia wyżywienie (bądź to zakupując żywność, bądź zakupując obiady - catering). Zakup usług cateringowych lub art. spożywczych w ramach organizowanych szkoleń jest częścią realizacji tej usługi. Ponoszenie wydatków na usługi cateringowe lub żywność do bezpośredniego spożycia jest konieczne w celu wykonania usługi szkoleniowej, ponieważ częstowanie uczestników napojami i posiłkami jest zwyczajowo przyjęte na tym rynku usług - z uwagi na około 10 godzinny czas szkolenia. Wykonanie usługi jest warunkiem otrzymania należnego wynagrodzenia a co za tym idzie - osiągnięcia przychodu.

W związku z powyższym Wnioskodawca uważa, że od kosztów wyżywienia - zarówno artykułów zakupionych do bezpośredniego spożycia, jak i cateringu w postaci gotowych obiadów zapewnianych uczestnikom w czasie szkolenia może odliczyć podatek VAT zawarty w fakturach zakupu, gdyż koszty te służą uzyskaniu przychodów opodatkowanych podatkiem VAT i nie są wymienione w katalogu zawartym w art. 88 ust. 1 ustawy o VAT.

Pismem uzupełniającym z 21 stycznia 2019 r. Wnioskodawca wyjaśnił, że nie oczekuje interpretacji w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych. Wszystkie stwierdzenia z zakresu podatku dochodowego zostały użyte pomocniczo, zatem Organ nie powinien brać tych stwierdzeń pod uwagę.

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »