Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

04.01.2017

Odliczanie VAT od nieruchomości zakupionej na małżeństwo

Pytanie podatnika: Czy w przypadku nabycia lokali mieszkalnych lub/i lokali użytkowych przez oboje małżonków pozostających we wspólności majątkowej, gdy tylko Wnioskodawca będzie czynnym podatnikiem VAT, a zakupione lokale będą wykorzystywane wyłącznie w działalności gospodarczej Wnioskodawcy, Wnioskodawcy przysługiwać będzie prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego na fakturach dokumentujących nabycie lokali, pomimo, że na fakturach, jak i w aktach notarialnych oprócz danych Wnioskodawcy znajdą się również dane małżonka niebędącego czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2015 r., poz. 613 ze zm.) oraz § 2 i § 6 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. z 2015 r. poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 16 września 2016 r. (data wpływu 20 września 2016 r.), uzupełnionym pismem z 24 listopada 2016 r. (data wpływu 29 listopada 2016 r.), o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia lokali mieszkalnych i/lub lokali użytkowych gdzie na fakturach dokumentujących nabycie tych lokali występować będą oboje małżonkowie - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 września 2016 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia lokali mieszkalnych i/lub lokali użytkowych gdzie na fakturach dokumentujących nabycie tych lokali występować będą oboje małżonkowie.

Ww. wniosek został uzupełniony pismem z 24 listopada 2016 r. (data wpływu 29 listopada 2016 r.), przesłanym w związku z wezwaniem tut. organu z 18 listopada 2016 r. znak: 2461-IBPP2.4512.727.2016.1.JJ.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca planuje wraz z małżonkiem nabyć lokale mieszkalne lub/i lokale użytkowe, które stanowiły będą składnik majątku wspólnego małżonków.

Małżonek Wnioskodawcy:

  1. będzie zarejestrowany jako czynny podatnik VAT, albo
  2. nie będzie zarejestrowany jako czynny podatnik VAT.

Wnioskodawca planuje zarejestrować jednoosobową działalność gospodarczą, a także zarejestrować się jako czynny podatnik VAT. Następnie Wnioskodawca w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zamierza nabyć wraz z małżonkiem do majątku wspólnego lokale mieszkalne lub/i lokale użytkowe. Zakup lokali mieszkalnych lub/i użytkowych zostanie sfinansowany ze środków pochodzących z majątku wspólnego małżonków. Faktury na zakup lokali mieszkalnych lub/i użytkowych zostaną wystawione na Wnioskodawcę oraz małżonka Wnioskodawcy (przy czym w przypadku, gdy małżonek Wnioskodawcy będzie również zarejestrowany jako czynnik podatnik VAT, faktura w tym zakresie nie zostanie wystawiona na małżonka Wnioskodawcy działającego jako czynny podatnik VAT - małżonek Wnioskodawcy będzie na fakturze występować jako osoba fizyczna nie prowadząca działalności gospodarczej). W aktach notarialnych dokumentujących nabycie lokali zostanie wskazane, że Wnioskodawca nabywa lokale jako czynny podatnik VAT, natomiast małżonek Wnioskodawcy nabywa lokale nie jako czynny podatnik VAT. Lokale mieszkalne lub/i lokale użytkowe zostaną następnie wprowadzone do ewidencji działalności gospodarczej Wnioskodawcy i będą wynajmowane na rzecz podmiotów trzecich.

Dodatkowo w piśmie z 24 listopada 2016 r. Wnioskodawca odniósł się do wezwania tut. organu w następujący sposób:

  1. Stroną umów najmu lokali użytkowych i/lub mieszkalnych, które będą zawierane w przyszłości będzie tylko Wnioskodawca, tj. Pani X zarówno w przypadku, gdy tylko Wnioskodawca będzie czynnym podatnikiem podatku VAT, jak również w sytuacji, gdy zarówno Wnioskodawca, jak i małżonek Wnioskodawcy będą czynnymi podatnikami podatku VAT.
  2. Nabywane lokale mieszkalne/użytkowe będą wykorzystywane wyłącznie do wykonywania przez Wnioskodawcę czynności opodatkowanych podatkiem VAT.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania:

  1. Czy w przypadku nabycia lokali mieszkalnych lub/i lokali użytkowych przez oboje małżonków pozostających we wspólności majątkowej, gdy tylko Wnioskodawca będzie czynnym podatnikiem VAT, a zakupione lokale będą wykorzystywane wyłącznie w działalności gospodarczej Wnioskodawcy (przy czym wynajem lokali mieszkalnych nie będzie korzystał ze zwolnienia w podatku VAT), Wnioskodawcy przysługiwać będzie prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego na fakturach dokumentujących nabycie lokali, pomimo, że na fakturach, jak i w aktach notarialnych oprócz danych Wnioskodawcy znajdą się również dane małżonka niebędącego czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług?
  2. Czy w przypadku nabycia lokali mieszkalnych lub/i lokali użytkowych przez oboje małżonków pozostających we wspólności majątkowej, gdy zarówno Wnioskodawca, jak i małżonek Wnioskodawcy będą czynnymi podatnikami VAT, a zakupione lokale będą wykorzystywane wyłącznie w działalności gospodarczej Wnioskodawcy (przy czym wynajem lokali mieszkalnych nie będzie korzystał ze zwolnienia w podatku VAT), Wnioskodawcy przysługiwać będzie prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego na fakturach dokumentujących nabycie lokali, pomimo, że na fakturach, jak i w aktach notarialnych oprócz danych Wnioskodawcy znajdą się również dane małżonka, przy czym zarówno w aktach notarialnych, jak i na fakturach małżonek nie będzie występować jako czynny podatnik VAT?

Stanowisko Wnioskodawcy (ostatecznie przedstawione w piśmie z 24 listopada 2016 r.).

W ocenie Wnioskodawcy:

  1. w przypadku nabycia lokali mieszkalnych lub/i lokali użytkowych przez oboje małżonków pozostających we wspólności majątkowej, gdy tylko Wnioskodawca będzie czynnym podatnikiem VAT, a zakupione lokale będą wykorzystywane wyłącznie w działalności gospodarczej Wnioskodawcy (przy czym wynajem lokali mieszkalnych nie będzie korzystał ze zwolnienia w podatku VAT), Wnioskodawcy przysługiwać będzie prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego na fakturach dokumentujących nabycie lokali, pomimo, że na fakturach, jak i w aktach notarialnych oprócz danych Wnioskodawcy znajdą się również dane małżonka niebędącego czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług.
  2. w przypadku nabycia lokali mieszkalnych lub/i lokali użytkowych przez oboje małżonków pozostających we wspólności majątkowej, gdy zarówno Wnioskodawca, jak i małżonek Wnioskodawcy będą czynnymi podatnikami VAT, a zakupione lokale będą wykorzystywane wyłącznie w działalności gospodarczej Wnioskodawcy (przy czym wynajem lokali mieszkalnych nie będzie korzystał ze zwolnienia w podatku VAT), Wnioskodawcy przysługiwać będzie prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego na fakturach dokumentujących nabycie lokali, pomimo, że na fakturach, jak i w aktach notarialnych oprócz danych Wnioskodawcy znajdą się również dane małżonka, przy czym zarówno w aktach notarialnych, jak i na fakturach małżonek nie będzie występować jako czynny podatnik VAT.

W pierwszej kolejności wskazać należy, iż wynajmując lokale mieszkalne/użytkowe w sposób ciągły dla celów zarobkowych, Wnioskodawca spełniać będzie przesłanki do uznania za podatnika podatku od towarów i usług w rozumieniu art. 15 ust. 1-2 ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2016 r, poz. 710 z późn. zm.; dalej „VATU”). Wynajem lokali użytkowych stanowi czynność opodatkowaną i nie zwolnioną z podatku. Wynajem lokali mieszkalnych stanowi czynności podatkowaną i zwolnioną z podatku jedynie w przypadkach określonych w art. 43 ust. 1 pkt 36 VATU, z tym że jak wynika z opisu zdarzenia przyszłego Wnioskodawca nie będzie wynajmował lokali mieszkalnych w okolicznościach opisanych art. 43 ust. 1 pkt 36 VATU.

Wobec powyższego, nabywane lokale niewątpliwie wykorzystywane będą - przez podatnika w rozumieniu art. 15 VATU - do wykonywania czynności opodatkowanych i nie zwolnionych, a zatem zgodnie z art. 86 ust. 1 VATU Wnioskodawcy będzie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Prawo takie będzie przysługiwało jednakże Wnioskodawcy w szczególności w przypadku świadczenia w lokalach mieszkalnych ...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »