Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

07.11.2012

Odliczanie VAT na podstawie zestawienia faktur korygujących

Pytanie podatnika: Spółka otrzymała od leasingodawcy dokument zatytułowany: Korekty faktur VAT. Jest to zestawienie w formie tabeli. Przyczyną korekty jest zmiana statusu czynności ze zwolnionej na opodatkowany podstawową stawką VAT - dotyczy refakturowania składek ubezpieczeniowych. Czy w przypadku otrzymania ww. dokumentu i braku możliwości uzyskania faktur korygujących spółka ma prawo odliczyć VAT z takiego zestawienia?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 03.04.2012 r. (data wpływu 10.04.2012 r.) uzupełnionym pismem z dnia 12.07.2012 r. (data wpływu 16.07.2012 r.) na wezwanie tut. Organu z dnia 06.07.2012 r. (skutecznie doręczone w dniu 13.07.2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego na podstawie dokumentu otrzymanego od leasingodawcy - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10.04.2012 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego na podstawie dokumentu otrzymanego od leasingodawcy.

Przedmiotowy wniosek został uzupełniony pismem z dnia 12.07.2012 r. (data wpływu 16.07.2012 r.) będącym odpowiedzią na wezwanie tut. Organu znak IPPP3/443-396/12-2/KB z dnia 06.07.2012 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

W dniu 08.09.2010 r. została podpisana umowa leasingu dla spółek cywilnych. Przedmiotem leasingu jest samochód marki P model P typ P. Jest to samochód ciężarowy. W dniu 14.09.2010 r. zostało wydane zaświadczenie o przeprowadzonym badaniu technicznym z wpisaną informacją „Pojazd odpowiada dodatkowym warunkom technicznym przewidzianym dla pojazdu spełniającego wymagania określone w art. 86 ust. 4 pkt 1 ustawy z dn. 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - VAT - 1”.

W dniu 12.12.2011 roku spółka otrzymała od leasingodawcy dokument zatytułowany: Korekty faktur VAT. Jest to zestawienie w formie tabeli w poszczególnych kolumnach są zamieszczone następujące informacje:

1. kolumna - numer faktury korygującej
2. kolumna- numer faktury korygowanej
3. kolumna - data wystawienia faktury pierwotnej
4. kolumna - data sprzedaży faktury pierwotnej
5. kolumna - dane przed korektą
6. kolumna dane po korekcie

Przyczyną korekty jest zmiana statusu czynności ze zwolnionej na opodatkowany podstawową stawką VAT- dotyczy refakturowania składek ubezpieczeniowych.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w przypadku, gdy Spółka otrzymała dokument zestawienie korekt faktur VAT i nie ma możliwości uzyskania faktur korygujących to ma prawo odliczyć VAT z takiego zestawienia...

Zdaniem Wnioskodawcy:

Istnieje możliwość wystawienia zbiorczej faktury korygującej do faktur miesięcznych wystawionych za wszystkie miesiące okresu objętego korektą.

Faktura zbiorcza powinna posiadać numer kolejny oraz datę jej wystawienia, numery faktur, których dotyczy korekta, ich łączne wartości netto, brutto, a także kwoty podatku należnego w podziale na poszczególne stawki, nazwę towaru lub usługi objętej korektą oraz kwoty pomniejszenia podatku należnego. Ponadto zbiorcza faktura korygująca powinna zawierać wyraz KOREKTA albo wyrazy FAKTURA KORYGUJĄCA. Dodatkowo, koniecznym elementem każdej zbiorczej faktury korygującej będzie załącznik z numerami i datami wystawienia korygowanych faktur pierwotnych. Dokument, który otrzymała spółka od leasingodawcy nie jest to w ocenie Spółki zbiorczą fakturą korygującą - nie ma na nim numeru zbiorczej faktury, ani nie zawiera w tytule wyrazu: FAKTURA KORYGUJĄCA. Dokument ten jest zestawieniem korekt faktur VAT i zawiera informację o wystawionych fakturach korygujących. Brak jest na nim łącznej wartości netto, brutto. W związku z w/w informacjami w ocenie Spółki nie ma możliwości odliczenia podatku VAT z takiego dokumentu gdyż nie spełnia on warunków uznania go za zbiorczą fakturę korygującą.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od t...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »