Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

04.03.2014

Odliczanie VAT a wspólność majątkowa

Pytanie podatnika: Czy nabywając nieruchomości nie związane z działalnością gospodarczą do majątku wspólnego Wnioskodawca ma prawo, jako zarejestrowany podatnik podatku od towarów i usług (w przypadku gdy małżonka, będąca współwłaścicielem nieruchomości nie jest zarejestrowanym podatnikiem), do odliczenia całości podatku naliczonego wynikającego z aktu notarialnego i wystawionych faktur?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z 3 października 2013 r. (data wpływu 10 października 2013 r.) uzupełnionym pismem z dnia 10 stycznia 2014 r. (data wpływu 10 stycznia 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie odliczenia w całości podatku VAT zapłaconego przy zakupie apartamentów - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 października 2013 r. został złożony ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie odliczenia w całości podatku VAT zapłaconego przy zakupie apartamentów. Przedmiotowy wniosek uzupełniono pismem z dnia 10 stycznia 2014 r. o doprecyzowanie opisu zdarzenia przyszłego.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług, prowadzi działalność gospodarczą. Podpisał umowę przedwstępną zakupu nieruchomości - apartamentów w budynku hotelowym, z przeznaczeniem na wynajem (usługi związane z zakwaterowaniem, podlegające opodatkowaniu VAT). Zakupione apartamenty będą wynajmowane jako majątek prywatny (niezwiązany z działalnością gospodarczą).

W umowie przedwstępnej wskazano, że nieruchomość ma zostać zakupiona z majątku osobistego, jednak w akcie notarialnym przeniesienia własności Wnioskodawca wraz z żoną planuje zawrzeć zapis o zakupie nieruchomości z majątku wspólnego. Nieruchomości będą zatem stanowić współwłasność małżeńską.

Po zakupie apartamentów zostanie podpisana umowa najmu z firmą, która będzie zarządzać apartamentami i wynajmować je (usługi związane z zakwaterowaniem). Umowa najmu zostanie zawarta wyłącznie przez Wnioskodawcę (jako zarejestrowanego podatnika VAT), małżonka jego nie będzie stroną umowy najmu. Na całą kwotę wynagrodzenia z tytułu najmu będzie wystawiał faktury i rozliczał je w składanej deklaracji VAT.

W piśmie uzupełniającym Wnioskodawca wskazał, że zakup apartamentu służył będzie do czynności opodatkowanych. Umowa najmu i zarządzania apartamentem, będzie zawarta z firmą, która następnie będzie ten apartament wynajmować na krótkotrwałe pobyty i ta firma rozliczać się będzie z tymi klientami. Natomiast Wnioskodawca będzie wystawiać fakturę VAT raz w miesiącu na firmę zarządzającą.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:

Czy nabywając nieruchomości niezwiązane z działalnością gospodarczą do majątku wspólnego Wnioskodawca ma prawo, jako zarejestrowany podatnik podatku od towarów i usług (w przypadku gdy małżonka, będąca współwłaścicielem nieruchomości nie jest zarejestrowanym podatnikiem), do odliczenia całości podatku naliczonego wynikającego z aktu notarialnego i wystawionych faktur?

Zdaniem Wnioskodawcy, na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Wnioskodawca uważa, że nabywając nieruchomości do majątku wspólnego (niezwiązanego z prowadzoną działalnością gospodarczą) ma on prawo, jako zarejestrowany podatnik podatku VAT do odliczenia całości podatku naliczonego wykazanego w akcie notarialnym i na fakturach.

W opisanej sytuacji nabywane towary (apartamenty) będą wykorzystywane do czynności opodatkowanych (usługi związane z zakwaterowaniem). Nieruchomości stanowią współwłasność małżeńską, jednak tylko Wnioskodawca będzie stroną umowy najmu i będzie wykonywał czynności opodatkowane, co oznacza, że tylko On będzie podatnikiem z tytułu wykonywania tych czynności w związku z tym przysługuje mu prawo do odliczenia całości kwoty podatku naliczonego zawartego w akcie notarialn...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »