Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

28.06.2012

Obowiązek zawiadomienia dłużnika o zamiarze skorzystania z ulgi na złe długi

Pytanie podatnika: W dniu 14.06.2011 r. Wnioskodawczyni otrzymała wyrok sądu w sprawie faktur, za które nie otrzymała zapłaty - nakaz zapłaty, a 17.12.2011 r. postanowienie Komornika Sądowego o umorzeniu postępowania egzekucyjnego w stosunku do dłużnika. Wnioskodawczyni nie zawiadomiła dłużnika (o zamiarze skorygowania podatku należnego), ponieważ nie działa on już jako firma i nie posiada innego adresu, na który mogłaby wysłać zawiadomienie. Czy Wnioskodawczyni może dokonać korekty zapłaconego podatku VAT od faktur, za które nie otrzymała zapłaty?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 10.05.2012 r. (data wpływu 14.05.2012 r.), uzupełnionym pismem z dnia 28.05.2012 r. (data wpływu 30.05.2012 r.) na wezwanie tut. Organu z dnia 23.05.2012 r. (skutecznie doręczone w dniu 28.05.2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości korekty podatku VAT należnego od niezapłaconej faktury - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14.05.2012 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości korekty podatku VAT należnego od niezapłaconej faktury. Wniosek uzupełniony został pismem z dnia 28.05.2012 r., złożonym w dniu 28.05.2012 r. (data wpływu 30.05.2012 r.), będącym odpowiedzią na wezwanie Organu z dnia 23.05.2012 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

W dniu 14.06.2011 r. Wnioskodawczyni otrzymała wyrok Sądu w sprawie faktur, za które nie otrzymała zapłaty - nakaz zapłaty, a 17.12.2011 r. postanowienie Komornika Sądowego o umorzeniu postępowania egzekucyjnego w stosunku do dłużnika.

W piśmie uzupełniającym Wnioskodawczyni informuje:

- Podatnik był podatnikiem czynnym i jak wynika z wiedzy Wnioskodawczyni nie był w trakcie postępowania upadłościowego i w trakcie likwidacji.
- Wierzytelności zostały wykazane w deklaracji jako obrót opodatkowany i podatek należny.
- Wnioskodawca będzie zarejestrowany jako podatnik VAT, natomiast dłużnik w chwili obecnej nie jest zarejestrowany w KRS.
- Wnioskodawczyni nie zawiadomiła dłużnika (o zamiarze skorygowania podatku należnego), nie działa on już jako firma i nie posiada innego adresu, na który mogłaby wysłać zawiadomienie.
- Faktury zostały wystawione w dniach: 29.06.2010 r., 02.07.2010 r., 05.07.2010 r.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Wnioskodawczyni może dokonać korekty zapłaconego podatku VAT-7 za 06 i 07 2010 r. od faktur, za które nie otrzymała zapłaty?

Wnioskodawczyni sądzi, że powinna dokonać takiej korekty, ponieważ nie otrzymała od kontrahenta kwoty VATu, a dłużnik dokonał jej odliczenia.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. z 2011 r. Dz. U. Nr 177, poz. 1054), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...) - art. 7 ust. 1 ustawy.

Art. 8 ust. 1 ustawy stanowi, iż przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (...).

Obowiązek podatkowy, zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy, powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1.

Jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7. dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi (art. 19 ust. 4 ustawy).

Z konstrukcji podatku od towarów i usług wynika, iż podatnik, który wykonuje czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT, zobowiązany jest opodatkować daną czynność w momencie powstania obowiązku podatkowego.

Z opisu sprawy wynika, iż Wnioskodawczyni w dniach 29.06.2010 r., 02.07.2010 r., 05.07.2010 r. wystawiła faktury VAT, za które nie otrzymała zapłaty. W dniu 14.06.2011 r. Wnioskodawczyni otrzymała wyrok Sądu w sprawie faktur, za które nie otrzymała zapłaty - nakaz zapłaty, a 17.12.2011 r. postanowienie Komornika Sądowego o umorzeniu postępowania egzekucyjnego w stosunku do dłużnika.

W piśmie uzupełniającym Wnioskodawczyni informuje:

- Podatnik...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »