Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

17.09.2014

Obowiązek posiadania potwierdzenia odbioru faktury korygującej

Pytanie podatnika: Czy od 1 stycznia 2014 r. w związku ze zmianą przepisów ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług Wnioskodawca powinien posiadać potwierdzenie odbioru faktury korygującej i uwzględniać faktury korygujące (obniżenie podstawy opodatkowania) w deklaracji VAT-7 za okres rozliczeniowy, w którym usługobiorca otrzymał fakturę korygującą?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 24 kwietnia 2014 r. (data wpływu 30 kwietnia 2014 r.), uzupełnionym pismem z dnia 28 lipca 2014 r. (data wpływu 30 lipca 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku posiadania potwierdzenia odbioru faktury korygującej i terminu jej uwzględnienia w deklaracji podatkowej - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 kwietnia 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku posiadania potwierdzenia odbioru faktury korygującej i terminu jej uwzględnienia w deklaracji podatkowej.

Ww. wniosek został uzupełniony pismem z dnia 28 lipca 2014 r. w zakresie uzupełnienia stanu faktycznego.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Wojewódzki Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej jest podatnikiem VAT czynnym, zarejestrowanym, zobowiązanym do składania miesięcznych deklaracji VAT-7.

W szpitalach i poradniach Zespołu świadczone są usługi medyczne, które zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 18 oraz 18a ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054, z późn. zm.), podlegają zwolnieniu od podatku VAT.

Zespół wystawia do faktur pierwotnych ze stawką zwolnioną, faktury korygujące dla instytucji oraz osób fizycznych (pacjentów). Faktury korygujące są wystawiane w danym miesiącu natomiast zdarza się bardzo często, że nabywca potwierdza fakturę korygującą w następnym miesiącu. Od 1 stycznia 2014 roku ze względu na zmianę przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (został dodany art. 29a) Zespół faktury korygujące ze stawką zwolnioną (obniżenie podstawy opodatkowania) uwzględnia w deklaracji VAT-7 za okres rozliczeniowy, w którym usługobiorca otrzymał fakturę korygującą, potwierdzenie otrzymania faktury korygującej.

W uzupełnieniu wniosku Wnioskodawca wskazuje, że na fakturze jest korygowana ilość wykonywanego świadczenia medycznego, którego jednostką miary zgodnie z kontraktem z Narodowym Funduszem Zdrowia jest punkt.

Wystawione przez Wnioskodawcę faktury korygujące nie wiążą się z udzielonymi po dokonaniu sprzedaży opustami i obniżkami cen towarów i usług.

Wystawienie faktur korygujących przez Wnioskodawcę wiąże się ze skorygowaniem ilości świadczenia medycznego zweryfikowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Wystawienie faktur korygujących przez Wnioskodawcę nie wiąże się ze zwrócona nabywcy całością lub częścią zapłaty otrzymaną przed dokonaniem sprzedaży.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:

Czy Zespół od 01 stycznia 2014 roku w związku ze zmianą przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług powinien posiadać potwierdzenie odbioru faktury korygującej i uwzględniać faktury korygujące (obniżenie podstawy opodatkowania) w deklaracji VAT-7 za okres rozliczeniowy, w którym usługobiorca otrzymał fakturę korygującą?

Zdaniem Wnioskodawcy, od 1 stycznia 2014 roku, w związku ze zmianą przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (został dodany art. 29a) nie ma już wyjątku zwalniającego z obowiązku posiadania potwierdzenia odbioru faktury korygującej w przypadku, gdy na fakturze pierwotnej nie wykazano kwoty podatku.

Regulacja taka obowiązywała do końca ubiegłego roku i miała zastosowanie w sprzedaży zwolnionej z VAT.

Wskutek zmiany przepisów w br. obniżenie podstawy opodatkowania w przypadku sprzedaży zwolnionej będzie możliwe dopiero po otrzymaniu potwierdzenia odbioru faktury korygującej. Zespół faktury korygujące (obniżenie podstawy opodatkowania) uwzględnia w deklaracji VAT-7 za okres rozliczeniowy, w którym usługobiorca otrzymał fakturę korygującą.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054, z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Zakres tych czynności został sformułowany odpowiednio w art. 7 oraz w art. 8 ww. ustawy. I tak, stosownie do art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…). Przy czym towarami - stosownie do art. 2 pkt 6 cyt. ustawy - są rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii. Natomiast przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust....

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »