Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

30.03.2016

Obowiązek aktualizacji informacji VAT-26 w przypadku sprzedaży samochodu

Pytanie podatnika: Spółka wykorzystuje pojazdy samochodowe w prowadzonej działalności gospodarczej. W stosunku do niektórych samochodów ma prawo do odliczenia pełnej kwoty VAT od wydatków związanych z tymi pojazdami, ma obowiązek prowadzić ewidencję ich przebiegu oraz ma obowiązek złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego informację VAT-26 o tych pojazdach. Czy sprzedaż ww. samochodów należy zgłosić naczelnikowi urzędu skarbowego składając aktualizację informacji VAT-26?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613, z późn. zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 30 grudnia 2015 r. (data wpływu 5 stycznia 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku obowiązku aktualizacji informacji VAT-26 w przypadku sprzedaży samochodu - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 stycznia 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku obowiązku aktualizacji informacji VAT-26 w przypadku sprzedaży samochodu.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Spółka jest autoryzowanym dealerem …oraz … w zakresie obrotu samochodami, częściami, akcesoriami oraz serwisu.

Jest podatnikiem VAT, wykonuje czynności opodatkowane VAT oraz ma pełne prawo do odliczenia podatku naliczonego od zakupów towarów i usług związanych z tymi czynnościami wg art. 90 ustawy o VAT.

Spółka wykorzystuje pojazdy samochodowe w prowadzonej działalności gospodarczej. W stosunku do niektórych samochodów ma prawo do odliczenia pełnej kwoty VAT od wydatków związanych z tymi pojazdami, ma obowiązek prowadzić ewidencję ich przebiegu oraz ma obowiązek złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego informację VAT-26 o tych pojazdach. Stosownie do art. 86a ust. 12-14 informację składa w terminie 7 dni od dnia, w którym został poniesiony pierwszy wydatek związany z pojazdem. W przypadku niezłożenia w terminie informacji, o której mowa w ust. 12, uznaje się, że pojazd samochodowy jest wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej dopiero od dnia jej złożenia. W przypadku zmiany wykorzystywania pojazdu samochodowego dokonuje aktualizacji informacji, o której mowa w ust. 12, najpóźniej przed dniem, w którym dokonuje tej zmiany (VAT-26).

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy sprzedaż ww. samochodów należy zgłosić naczelnikowi urzędu skarbowego składając aktualizację informacji VAT-26?

Zdaniem Wnioskodawcy, sprzedaż samochodu nie jest zmianą wykorzystania pojazdu, a tym samym nie powoduje zmiany jego przeznaczenia, o której mowa powyżej. W tym wypadku nie powinno być zatem obowiązku złożenia aktualizacji VAT-26. Aktualizację informacji składa się w przypadku zmiany wykorzystania pojazdu samochodowego (z wykorzystania wyłącznie do działalności na wykorzystanie do celów działalności gospodarczej i do celów innych niż działalność gospodarcza) najpóźniej przed dniem, w którym podatnik dokonuje tej zmiany. Jest to jedyny warunek wyszczególniony w przepisach, zobowiązujący podatnika do złożenia aktualizacji VAT-26. Żaden z przepisów ustawy o VAT literalnie nie zobowiązuje podatnika do aktualizacji VAT-26, gdy dokonuje on sprzedaży pojazdu samochodowego. W art. 86a ust. 14 ustawy ...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »