Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Pracownicy: zatrudnianie, urlopy, zasiłki, świadczenia, ekwiwalenty

25.01.2018

Nieodpłatne udostępnienie mieszkania na rzecz pracownika - skutki w podatku dochodowym

Pracodawcy realizując politykę wsparcia mieszkaniowego dla zamiejscowej załogi pracowniczej często decydują się oddać do nieodpłatnego używania lokal mieszkalny. Wiąże się to z koniecznością poniesienia określonych wydatków takich jak czynsz czy koszty eksploatacji mieszkania. Jak zatem rozliczyć powyższe koszty w rachunku podatkowym?

Koszt pracodawcy

Zgodnie z ogólną zasadą potrącalności kosztów wyrażoną w art. 15 ust. 1 ustawy o PDOP, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 tej ustawy. Podstawową regułą związaną z kwalifikacją wydatków do kosztów podatkowych jest ich związek z przychodem. Wydatek bowiem powinien zmierzać do uzyskania przychodu, bądź zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów (racjonalność gospodarcza wydatku), przez co wykazuje związek z działalnością gospodarczą i może stanowić kategorię kosztów podatkowych. Ustawodawca, w art. 15 ust. 4g ustawy o PDOP, wprost przewidział, iż koszty związane z zatrudnieniem pracowników stanowią koszt pracodawcy. W myśl przywołanego przepisu, należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 i 6 ustawy o PDOF, oraz zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez zakład pracy stanowią koszty uzyskania przychodów w miesiącu, za który są należne, pod warunkiem że zostały wypłacone lub postawione do dyspozycji w terminie wynikającym z przepisów prawa pracy, umowy lub innego stosunku prawnego łączącego strony. Natomiast art. 12 ust. 1 ustawy o PDOF stanowi, iż za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń w tym wynagrodzenie zasadnicze, różnego rodzaju dodatki wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, jak również wartość innych świadczeń nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych.

Z powyższego przepisu wynika, iż pracodawca uprawniony jest do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wszystkich świadczeń wypłacanych na rzecz pracowników, a w szcz...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »