Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

23.10.2012

Nakłady inwestycyjne w deklaracji VAT-7

Pytanie podatnika: Wnioskodawca zamierza rozpocząć adaptację istniejących budynków gospodarczych na przebudowę własnego warsztatu samochodowego. Po ukończeniu inwestycji, będzie ona zaewidencjonowana w ewidencji środków trwałych, amortyzowana i będzie służyć wyłącznie czynnością opodatkowanym. Wnioskodawca nie planuje wykonywania usług zwolnionych z VAT. W jaki sposób prawidłowo rozliczyć koszty w podatku od towarów i usług - czy na bieżąco Wnioskodawca rozlicza faktury dotyczące inwestycji w deklaracji VAT-7 w kolumnie „nabycie towarów i usług zaliczanych u podatnika do środków trwałych”?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 8 maja 2012 r. (data wpływu do tut. organu 22 maja 2012 r.), uzupełnionym pismem z dnia 8 sierpnia 2012 r. (data wpływu 10 sierpnia 2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w kwestii prawidłowości ujęcia w deklaracji VAT-7 faktur VAT dokumentujących poniesione nakłady na inwestycję - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 maja 2012 r. wpłynął do tut. organu ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej m.in. podatku od towarów i usług, w kwestii prawidłowości ujęcia w deklaracji VAT-7 faktur VAT dokumentujących poniesione nakłady na inwestycję.

Ww. wniosek został uzupełniony pismem z dnia 8 sierpnia 2012 r. (data wpływu 10 sierpnia 2012 r.), będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu z dnia 1 sierpnia 2012 r. znak: IBPBI/1415-639/12/ZK, IBPP2/443-496/12/AB.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie handlu samochodami oraz świadczy usługi napraw samochodów. Dotychczas działalność gospodarcza jest wykonywana w wynajmowanym przez Wnioskodawcę warsztacie.

Wnioskodawca zamierza jednak rozpocząć adaptację istniejących budynków gospodarczych na przebudowę własnego warsztatu samochodowego.

Właścicielem zarówno działki jak i istniejących tam budynków jest żona Wnioskodawcy. Żona nie prowadzi żadnej działalności gospodarczej. Działkę wraz z zabudowaniami gospodarczymi żona otrzymała w roku 2005 w formie darowizny od matki, kiedy Wnioskodawca z żoną był już w związku małżeńskim. Nie została sporządzona intercyza.

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych, założona została podatkowa księga przychodów i rozchodów oraz jest płatnikiem podatku od towarów i usług. Faktury dotyczące przebudowy budynków gospodarczych na warsztat samochodowy będą wystawiane na firmę Wnioskodawcy. Po ukończeniu inwestycji, będzie ona służyć wyłącznie czynnościom opodatkowanym wg stawki VAT 23% lub ewentualnie w przyszłości wg stawki VAT 8% i 5%. Wnioskodawca nie planuje wykonywania usług zwolnionych z VAT. Po zakończeniu inwestycji, będzie ona zaewidencjonowana w ewidencji środków trwałych i amortyzowana.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

W jaki sposób prawidłowo rozliczyć koszty w podatku od towarów i usług - czy na bieżąco Wnioskodawca rozlicza faktury dotyczące inwestycji w deklaracji VAT-7 w kolumnie „nabycie towarów i usług zaliczanych u podatnika do środków trwałych”?

Zdaniem Wnioskodawcy, jest on podatnikiem VAT rozliczającym miesięcznie podatek od towarów i usług. Wg Wnioskodawcy, będąc osobą rozpoczynającą inwestycję, wszystkie ponoszone wydatki z nią związane winien na bieżąco wykazywać w deklaracji VAT-7 w kolumnie „nabycia towarów i usług zaliczanych u podatnika do środków trwałych” - art. 86 ustawy o podatku od towarów i usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), zwanej dalej ustawą, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 ustawy, pr...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »