Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych i karta podatkowa

04.09.2019

Najem w ramach działalności wyklucza ryczałt

Pytanie: Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą polegającą na krótkoterminowym wynajmowaniu - na podstawie umowy najmu - kwater letniskowych, odpłatnie osobom trzecim. Ponadto Wnioskodawca wskazał, że nie świadczy żadnych dodatkowych usług związanych z serwowaniem posiłków, sprzątaniem pokoi i innych podobnych usług dodatkowych. Jaką stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych Wnioskodawca ma się rozliczać z Urzędem Skarbowym?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 10 czerwca 2019 r. (data wpływu 11 czerwca 2019 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie sposobu opodatkowania przychodów - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 czerwca 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek - uzupełniony pismem z 17 lipca 2019 r. (data wpływu 23 lipca 2019 r.) - o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie sposobu opodatkowania przychodów.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą polegającą na wynajmie czterech (4) pokoi z łazienkami oraz wspólnym aneksem kuchennym, w swoim własnościowym domu letniskowym. Ze względu na to, że działka i dom posiadają status „letniskowy”, Wnioskodawca został poinformowany w Urzędzie Gminy, że aby móc prowadzić najem pokoi musi zarejestrować działalność gospodarczą, co też uczynił. Ponadto Wnioskodawca oświadcza, że wraz z wynajmem pokoi nie świadczy żadnych innych dodatkowych usług, np. wyżywienia.

Ponadto w uzupełnieniu do wniosku Wnioskodawca wyjaśnił, że prowadzi działalność gospodarczą zakwalifikowaną według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) jako „Obiekty noclegowe turystyczne i miejsca krótkotrwałego zakwaterowania” (PKD 55.20.Z) oraz według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) jako „Pozostałe usługi obiektów noclegowych turystycznych i miejsc krótkotrwałego zakwaterowania bez obsługi” (PKWiU 55.20.19.0). Działalność prowadzona przez Wnioskodawcę polega na krótkoterminowym wynajmowaniu (na podstawie umowy najmu) kwater letniskowych (niezależnych pokoi gościnnych z łazienkami), które są przedmiotem tego najmu, odpłatnie osobom trzecim. Wnioskodawca posiada cztery (4) takie kwatery - cztery niezależne pokoje gościnne (każdy z własną łazienką), które znajdują się w jego domu letniskowym, w którym zamieszkuje. Najemca, który bierze w najem jedną z tych kwater, może z niej korzystać przez czas określony w umowie, a do swojej dyspozycji dostaje też aneks kuchenny wspólny dla wszystkich osób najmujących w tym samym czasie kwatery. Poprzez zawarcie umowy najmu Wnioskodawca oddaje najemcy w użytkowanie jedną z czterech kwater, w zamian za zapłatę adekwatną do czasu trwania najmu oraz kwatery, której ten najem dotyczy. Wnioskodawca nie świadczy przy tym żadnych dodatkowych usług związanych z serwowaniem posiłków, sprzątaniem pokoi (w trakcie trwania najmu) i innych podobnych usług dodatkowych.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Jaką stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych Wnioskodawca ma się rozliczać z Urzędem Skarbowym?

Zdaniem Wnioskodawcy istnieją przesłanki, aby jego działalność podciągnąć pod najem prywatny ze stawką ryczałtu 8,5%, gdyż dom ten jest jego własnością, w którym zamieszkuje.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest nieprawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2019 r., poz. 1387, z późn. zm.): opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych wyraźnie rozróżnia źródła przychodów oraz sposób opodatkowania dochodów z poszczególnych źródeł. Stosownie do przepisów tej ustawy, odrębnymi źródłami przychodów są określone w art. 10 ust. 1:

  • pkt 3 - pozarolnicza działalność gospodarcza,
  • pkt 6 - najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze, w tym również dzierżawa, poddzierżawa działów specjalnych produkcji rolnej oraz gospodarstwa rolnego lub jego składników na cele nierolnicze albo na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej, z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą.

W myśl art. 5a pkt 6 ww. ustawy - ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej - oznacza to działalność zarobkową:

  1. wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
  2. polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
  3. polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

- prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Ponadto zgodnie z art. 5b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych: za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

    ...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »