Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

03.07.2015

Najem prywatny. Od 2015 r. oświadczenie o najmie małżonków składa się tylko raz

Pytanie podatnika: Czy zgodnie z przepisami prawa podatkowego obowiązującymi od dnia 1 stycznia 2015 r. Wnioskodawca postąpił słusznie z prawem nie składając do dnia 20 stycznia 2015 r. oświadczenia o opodatkowaniu całości przychodu z najmu przez jednego z małżonków w 2015 r.? Czy zgodnie z nowymi przepisami Wnioskodawca rozlicza w 2015 r. przychody ze wspólnego z żoną najmu nieruchomości podatkiem w postaci ryczałtu ewidencjonowanego w wys. 8,5% - jak to czynił w latach poprzednich?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 19 lutego 2015 r. (data wpływu 2 marca 2015 r.) uzupełnionym pismem z dnia 23 marca 2015 r. (data nadania 24 marca 2015 r., data wpływu 26 marca 2015 r.) na wezwanie tut. organu z dnia 10 marca 2015 r. Nr IPPB1/4511-309/15-2/ES (data nadania 13 marca 2015 r., data doręczenia 18 marca 2015 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie opodatkowania przychodów z najmu - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 marca 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie opodatkowania przychodów z najmu.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

W styczniu 2014 r. Wnioskodawca złożył wraz z żoną oświadczenie o opodatkowaniu całości przychodów z najmu przez jednego z małżonków.

W poprzednich latach Wnioskodawca wraz z żoną wpłacał na swoje konto w Urzędzie Skarbowym należny podatek ryczałtowy w wysokości 8,5% od przychodu z najmu - w każdym miesiącu.

Na początku stycznia 2015 r. Wnioskodawca zapoznał się z treścią nowo wprowadzonego przepisu Ordynacji Podatkowej dotyczącego składanych oświadczeń o wspólnym opodatkowaniu całości przychodu z najmu przez jednego z małżonków.

Z tego przepisu Strona wywnioskowała, iż złożone w styczniu 2014 r. w/w oświadczenie obowiązuje w kolejnych latach, aż do chwili odwołania tego oświadczenia przez podatnika.

W odpowiedzi na wezwanie z dnia 10 marca 2015 r. Nr IPPB2/4511-309/15-2/ES Wnioskodawca uzupełnił braki formalne oraz wyjaśnił, że:

Posiada wraz z żoną wspólność majątkową.

Od kilku lat otrzymuje z żoną przychody z tzw. „prywatnego najmu” ze wspólnej nieruchomości, i w związku z tym z chwilą rozpoczęcia wynajmu nieruchomości podjęła wspólną decyzję o wyborze opodatkowania - wg stawki ryczałtu ewidencjonowanego - 8,5%. Wnioskodawca złożył pisemne oświadczenie o wyborze formy opodatkowania w podatku dochodowym od osób fizycznych przychodu z najmu oraz sposobu wpłacania zaliczek w terminie ustawowym we właściwym Urzędzie Skarbowym - zgodnie z miejscem zamieszkania.

Strona wraz z żoną podjęła wspólną decyzję o tym, że podatek w całości z tytułu najmu nieruchomości wspólnych rozliczać będzie tylko Wnioskodawca.

W związku z tym Wnioskodawca złożył pisemne oświadczenie o opodatkowaniu całości przychodu z najmu przez jednego z małżonków w terminie ustawowym i we właściwym Urzędzie Skarbowym.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa podatkowego ww. oświadczenie Wnioskodawca składał co rocznie do właściwego Urzędu Skarbowego w terminie ustawowym tj. do 20 stycznia każdego roku podatkowego - ostatnie do 20 stycznia 2014 r.

Z dniem 01.01. 2015 r. do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dodany został art. 8 ust. 6 oraz do ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym art. 12 ust. 8a.

Ponieważ, jak Strona wskazała wyżej, oba artykuły weszły w życie z dniem 01.01.2015 r., Wnioskodawca nie złożył nowego pisemnego oświadczenia o opodatkowaniu całości przychodu z najmu przez jednego z małżonków do dnia 20.01.2015 r. Zdaniem Wnioskodawcy, z ww. regulacji wynika, iż nie było to konieczne. Strona nie składała też oświadczenia o rezygnacji z tego uprawnienia do U.S.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania:

  1. Czy zgodnie z przepisami prawa podatkowego obowiązującymi od dnia 1 stycznia 2015 r. Wnioskodawca postąpił słusznie z prawem nie składając do dnia 20 stycznia 2015 r. oświadczenia o opodatkowaniu całości przychodu z najmu przez jednego z małżonków w 2015 r.?
  2. Czy zgodnie z przepisami prawa podatkowego obowiązującymi od 1 s...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »