Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

10.05.2012

Nagroda w postaci rabatu a obowiązek wystawienia PIT-8C

Pytanie podatnika: Spółka w ramach akcji marketingowej wszystkim klientom indywidualnym posiadających kotły c.o. Jego produkcji, działające powyżej 30 lat, udzieli rabatu na nowy kocioł w wysokości 31%-40% wartości kotła. Czy udzielając nagrodę osobie fizycznej w postaci rabatu, Wnioskodawca będzie zobowiązany, na podstawie art. 42a oraz art. 20 ust 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, do wystawienia informacji PIT-8C za 2012 r.?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Akcyjnej” przedstawione we wniosku z dnia 16 stycznia 2012 r. (data wpływu 25 stycznia 2012 r.), uzupełnionym pismem z dnia 13 marca 2012 r. (data wpływu 15 marca 2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązku wystawienia informacji PIT-8C osobie, której udzielono nagrody w postaci rabatu - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 stycznia 2012 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązku wystawienia informacji PIT-8C osobie, której udzielono nagrody w postaci rabatu.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, o których mowa w art. 14b § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60 ze zm.), w związku z czym pismem z dnia ….Nr ….., na podstawie art. 169 § 1 w zw. z art. 14h wymienionej ustawy, wezwano Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia.

Wezwanie wysłano w dniu 5 marca 2012 r., skuteczne doręczenie nastąpiło w dniu 8 marca 2012 r. Wnioskodawca uzupełnił ww. wniosek pismem z dnia 13 marca 2012 r. (data wpływu 15 marca 2012 r.), nadanym w polskiej placówce operatora publicznego w dniu 13 marca 2012 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca - Spółka Akcyjna prowadziła akcję marketingową polegającą na poszukiwaniu najstarszego, działającego kotła c.o. marki. Prowadzone badania marketingowe miały na celu ocenę długości okresu użytkowania kotłów produkowanych przez Spółkę oraz ocenę ich funkcjonowania w tym okresie. Akcja ogłoszona została w prasie lokalnej oraz na stronie internetowej Spółki i skierowana była do wszystkich klientów indywidualnych posiadających kotły działające powyżej 30 lat. Spółka w ramach tej akcji udzieli osobom użytkującym kocioł powyżej 30 lat rabatu na nowy kocioł w wysokości 31%-40% wartości kotła. Termin odbioru nagród nastąpi do końca I kwartału 2012 r.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy wartość nagrody, którą Spółka przekaże osobie fizycznej w postaci rabatu stanowi dla uczestnika akcji przychód, zgodnie z art. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podlegający opodatkowaniu?

W uzupełnieniu wniosku Wnioskodawca przeformułował pytanie, po zmianie brzmi ono:

Czy udzielając nagrodę osobie fizycznej w postaci rabatu, Spółka Akcyjna będzie zobowiązana, na podstawie art. 42a oraz art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, do wystawienia informacji PIT-8C za 2012 r.?

Zdaniem Wnioskodawcy, w przypadku nagrody w postaci rabatu udzielonego na zakup nowego kotła c.o. należy wziąć pod uwagę, iż korzystanie na jednakowych warunkach z rabatów przez osoby wyłonione w ramach akcji, nie powoduje powstania przychodu z tytułu nieodpłatnych świadczeń w rozumie...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających pogłębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »