Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Sprawy codzienne: spadki i darowizny, najem prywatny, nieruchomości, kupno-sprzedaż

18.12.2018

Możliwość opodatkowania przez małoletniego dochodów z najmu

Pytanie: Wnioskodawca jest małoletnim (obecnie ma 15 lat). Rodzice Wnioskodawcy zakupili lokal mieszkalny, który zostanie przekazany Wnioskodawcy w formie darowizny. Do czasu usamodzielnienia się Wnioskodawcy lokal będzie wynajmowany. Czy osiągnięte dochody z tytułu najmu ww. lokalu w przypadku nie pobierania pożytków z tego tytułu przez rodziców Wnioskodawcy (małoletniego) mogą być opodatkowane wyłącznie przez Wnioskodawcę (małoletniego) w odrębnym zeznaniu podatkowym na jego imię i nazwisko?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800 ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 27 sierpnia 2018 r. (data wpływu 29 sierpnia 2018 r.) uzupełnionym pismem z dnia 14 października 2018 r. (data wpływu 18 października 2018 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości opodatkowania przez małoletniego dochodów z najmu - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 sierpnia 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości opodatkowania przez małoletniego dochodów z najmu.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest małoletnim (obecnie ma 15 lat). Rodzice Wnioskodawcy zakupili lokal mieszkalny, który będzie stanowił dla niego zabezpieczenie. Lokal zostanie przekazany Wnioskodawcy w formie darowizny. Do czasu usamodzielnienia się Wnioskodawcy lokal będzie wynajmowany. Rodzice nie będą mieli prawa do korzystania z dochodów osiąganych przez Wnioskodawcę (małoletniego) z najmu. Dochody będą przeznaczane wyłącznie na potrzeby Wnioskodawcy (np. opłata czesnego za szkołę, opłaty za kursy, lekcje języka, wypoczynek, obozy, itp.). Pozostałe niewykorzystane dochody będą na rachunku bankowym Wnioskodawcy.

W złożonym do wniosku uzupełnieniu Wnioskodawca wskazał, że opiekunom prawnym Wnioskodawcy nie przysługuje prawo pobierania pożytków z jego źródeł dochodów (wynajmu lokalu mieszkalnego). W akcie notarialnym dotyczącym darowizny lokalu mieszkalnego będzie zapis, iż rodzice Wnioskodawcy (małoletniego) nie będą mieli prawa czerpania pożytków z najmu podarowanego Wnioskodawcy mieszkania.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy osiągnięte dochody z tytułu najmu lokalu w przypadku nie pobierania pożytków z tego tytułu przez rodziców Wnioskodawcy (małoletniego) mogą być opodatkowane wyłącznie przez Wnioskodawcę (małoletniego) w odrębnym zeznaniu podatkowym na jego imię i nazwisko?

Wnioskodawca uważa, że przychody z tytułu najmu lokalu, w związku z nie pobieraniem pożytków przez jego rodziców z dochodów z tego tytułu, mogą być opodatkowane wyłącznie przez Wnioskodawcę - małoletniego (nie doliczane do dochodów rodziców), ryczałtem ewidencjonowanym, stawką 8,5%.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2018 r., poz. 1509 ze zm.) osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).

Stosownie do treści art. 9 ust. 1 ww. ustawy opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Powyższy przepis ustanawia generalną zasadę opodatkowania podatkiem dochodowym, zgodnie z którą opodatkowaniu tym podatkiem podlegają wszelkie uzyskane przez podatnika w danym roku korzyści majątkowe, z wyjątkiem tych, które na mocy ustawy wyłączone zostały z tego opodatkowania (np. poprzez wprowadzenie ustawowego zwolnienia z opodatkowania, czy też zaniechanie poboru podatku).

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dochody małoletnich dzieci własnych i przysposobionych, z wyjątkiem dochodów z ich pracy, stypendiów oraz dochodów z przedmiotów oddanych im do swobodnego użytku, podlegające opodatkowaniu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, dolicza się do dochodów rodziców, chyba że rodzicom nie przysługuje prawo pobierania pożytków ze źródeł przychod&oacu...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »