Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

27.03.2015

Moment korekty przychodów podatkowych

Pytanie podatnika: W którym momencie Spółka powinna zmniejszyć przychód podatkowy w sytuacji, gdy zwrot, przecena towarów następuje po zakończeniu roku podatkowego, w którym miała miejsce dostawa towarów? W którym momencie Spółka powinna zmniejszyć przychód podatkowy z tytułu wystawienia zbiorczej faktury korygującej z tytułu udzielenia rabatu rocznego, który uwzględnia także korekty faktur wystawione w okresie rozliczeniowym, dotyczące sytuacji, gdy zwrot, przecena towarów następuje po zakończeniu roku podatkowego, w którym miała miejsce dostawa towarów?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 3 lipca 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z 22 grudnia 2014 r. (data wpływu do tut. BKIP 24 grudnia 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia momentu korekty przychodów podatkowych - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 grudnia 2014 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w ustalenia momentu korekty przychodów podatkowych.

We wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Spółka dokonuje sprzedaży: wyrobów gotowych, materiałów i towarów. Zdarza się, że odbiorcy dokonują zwrotu towaru lub zakupiony wcześniej towar zostaje przeceniony. Zdarza się, że zwroty i przeceny następują po zakończeniu roku podatkowego, w którym miały miejsce zakupy tychże towarów. Dodatkowo w celu intensyfikacji obrotów z odbiorcami w ramach umowy handlowej Spółka stosuje rabaty z tytułu dokonania przez odbiorcę w danym okresie rozliczeniowym (rok kalendarzowy) określonej wartości zakupów towarów handlowych i wystawia zbiorcze faktury korygujące. W celu ustalenia wartości rabatu Spółka bierze pod uwagę wszystkie wystawione w okresie rozliczeniowym faktury i korekty faktur (także korekty faktur wystawione w okresie rozliczeniowym, dotyczące sytuacji, gdy zwrot, przecena towarów następuje po zakończeniu roku podatkowego, w którym miała miejsce dostawa towarów).

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

W którym momencie Spółka winna zmniejszyć przychód podatkowy w sytuacji, gdy zwrot, przecena towarów następuje po zakończeniu roku podatkowego, w którym miała miejsce dostawa towarów?

W którym momencie Spółka winna zmniejszyć przychód podatkowy z tytułu wystawienia zbiorczej faktury korygującej z tytułu udzielenia rabatu rocznego, który uwzględnia także korekty faktur wystawione w okresie rozliczeniowym, dotyczące sytuacji, gdy zwrot, przecena towarów następuje po zakończeniu roku podatkowego, w którym miała miejsce dostawa towarów?

W ocenie Spółki, ustawa o CIT nie zawiera szczegółowych regulacji dotyczących rozpoznawania korekt przychodów na gruncie CIT. W konsekwencji do właściwego określenia momentu, w którym korekta przychodu powinna zostać rozpoznana dla celów CIT należy zastosować ogólne reguły dotyczące rozpoznawania przychodów, zawarte w art. 12 ust. 3- 3e ustawy o CIT. Zasadniczo, zgodnie z postanowieniami art. 12 ust. 3 ustawy o CIT, za przychody związane z działalnością gospodarczą uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. Ponadto, za dzień powstania przychodu uważa się dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi nie później jednak niż dzień wystawienia faktury VAT albo uregulowania należności (art. 12 ust. 3a ustawy o CIT). W przypadku gdy usługa rozliczana jest w okresach rozliczeniowych, za datę powstania przychodu uznaje się ostatni dzień okresu rozliczeniowego, nie rzadziej niż raz w roku (art. 12 ust. 3c ustawy o CIT). W pozostałych przypadkach przychód powstaje zasadniczo w momencie otrzymania zapłaty (art. 12 ust. 3e ustawy o CIT). Z ogólnych zasad dotyczących rozpoznawania przychodów dla celów CIT, wynika wniosek, zgodnie z którym do przychodów podatkowych zalicza się tylko takie przychody, które są w danym momencie należne podatnikowi, czyli są wymagalne, niewątpliwe i bezwarunkowe. Odnosząc powyższą generalną zasadę do stanu faktycznego (winno być zdarzenia przyszłego) objętego niniejszym wnioskiem Spółka wskazuje, że przychód rozpoznawany przez nią w wartości pierwotnej spełniał w dacie jego rozpoznania wskazane wyżej kryterium definitywności. Pierwotne faktury VAT dokumentujące powstanie przychodu zostały bowiem wystawione w wysokości prawidłow...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »