Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

22.05.2018

MF uprości uproszczone sprawozdania CIT/TP i PIT/TP?

Do Ministerstwa Finansów wpływają informacje od podatników o wątpliwościach i problemach technicznych związanych ze sposobem wypełniania i składania uproszczonego sprawozdania. W związku z tym MF aktywnie uczestniczy w wyjaśnianiu wątpliwości w zakresie uproszczonego sprawozdania CIT/TP (PIT/TP). W dalszej perspektywie planowana jest zmiana wzoru formularzy, by jego wypełnienie było mniejszym obciążeniem dla podatników. Na ukończeniu są prace nad wydaniem praktycznego poradnika, w którym zostaną zgromadzone najczęściej pojawiające się pytania podatników w zakresie wypełniania PIT/TP i CIT/TP wraz z odpowiedziami - wyjaśniło Ministerstwo Finansów.

Interpelacja nr 21099 do ministra finansów w sprawie uproszczonego sprawozdania CIT-TP

Szanowna Pani Minister!

Stosownie do art. 27 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych podatnicy opisani w przywoływanym przepisie są zobowiązani do składania uproszczonego sprawozdania CIT-TP, którego sposób wypełniania w praktyce nastarcza wielu wątpliwości. W szczególności w części F wspomnianego formularza pojawia się pojęcie „procentowego udziału w przychodach”, które jest rozumiane niejednolicie. Wątpliwości jest znacznie więcej. W związku powyższym pragnę skierować do Pani minister następujące pytania:

Jak należy rozumieć przytoczone powyżej sformułowanie „procentowy udział w przychodach”. Czy są to przychody podatkowe czy też w znaczeniu ustawy o rachunkowości. Czy są przychody ogółem czy też może omawiane pojęcie należy odnosić wyłącznie do transakcji objętych obowiązkiem sporządzania dokumentacji z art. 9a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (tak sugerowałyby wyjaśnienia do projektu formularza CIT/TP w historycznej wersji)?

Czy stan posiadania udziału w kapitale zakładowym, o którym mowa w polach 8-11 formularza należy odnosić do ostatniego dnia roku podatkowego podatnika, czy też jakiegokolwiek dnia w roku podatkowym? Jak ma się zachować podatnik, kiedy wspomniany poziom udziału w kapitale zakładowym ulegał zmianie w trakcie roku podatkowego?

Jak ma postąpić podatnik, którego transakcje dotyczą podmiotów z różnych krajów (pytanie dotyczy części F3 oraz F4)? Czy w tym przypadku należy złożyć ...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »