Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

18.04.2017

Limit transakcji gotówkowych i koszty: Jedna faktura to jedna transakcja

Pytanie podatnika: Czy spółka prawidłowo uznaje pojedynczą fakturę od danego kontrahenta za jednorazową wartość transakcji, o której mowa w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej i czy spółka postępuje prawidłowo płacąc gotówką zbiorczo za kilka faktur w sumie powyżej 15 000 zł i rozliczając je jako koszty uzyskania przychodu?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2017 r., poz. 201 ze zm.) w zw. z art. 223 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowej Administracji Skarbowej (Dz.U. z 2016 r., poz. 1948 ze zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z 20 lutego 2017 r. (data wpływu 24 lutego 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów zbiorczej płatności gotówką za kilka faktur w sumie powyżej 15 000 zł - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 lutego 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów zbiorczej płatności gotówką za kilka faktur w sumie powyżej 15 000 zł. W dniu 27 marca 2017 r. ze względu na braki formalne została przeprowadzona rozmowa telefoniczna w związku z którą strona wskazała właściwy dla niej adres do doręczeń (adres e-puap).

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Od dnia 1 stycznia 2017 r. obowiązują nowe uregulowania w zakresie dokonywania płatności gotówkowych oraz ograniczenia w zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów wydatków powyżej 15 000 zł, zapłaconych gotówką. Wprowadziła je ustawa z 13 kwietnia 2016 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Spółka zajmuje się produkcją pieczywa i wyrobów słodkich. Do produkcji wykorzystuje składniki spożywcze, które kupuje u różnych dostawców krajowych. Wnioskodawca nie ma zawartych umów o współpracy lub handlowych z dostawcami. Zakupów dokonuje z wolnej ręki tam gdzie w danym momencie jest niższa cena zakupu lub jakościowo lepszy towar. Na bieżąco zamawiane są telefonicznie składniki potrzebne do produkcji. Dostawcy dostarczają towar wraz z fakturą za przywieziony w danym dniu asortyment. Faktur w danym miesiącu od danego kontrahenta może być kilka lub kilkanaście. Wartość pojedynczej faktury zakupowej z danego dnia jest poniżej 15 000 zł, ale w okresie miesięcznym obrót z danym dostawcą przekracza kwotę 15 000 zł.

Za faktury zakupowe Spółka najczęściej płaci gotówką. Wynika to z faktu, że odbiorcy Spółki to z reguły drobne sklepy i sklepiki, którzy w momencie dostawy płacą za dostarczone produkty gotówką. Ze względu na wysokie prowizje bankowe oraz brak banku w miejscowości, gdzie mieści się siedziba Spółki, Jednostce wygodniej jest płacić swoim dostawcom gotówką. Często dowód przekracza kwotę 15 000zł, gdyż Spółka reguluje jednocześnie płatność za kilka faktur danego dostawcy.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy Spółka prawidłowo uznaje pojedynczą fakturę od danego kontrahenta za jednorazową wartość transakcji, o której mowa w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej i czy Spółka postępuje prawidłowo płacąc gotówką zbiorczo za kilka faktur w sumie powyżej 15 000 zł i rozliczając je jako koszty uzyskania przychodu?

Zdaniem Wnioskodawcy, Spółka postępuje prawidłowo płacąc dostawcom za pojedyncze faktury o wartości brutto poniżej 15 000 zł gotówką i każdą fakturę traktuje jako jednorazową wartość transakcji, o której mowa w art. 22 ust. 1 pkt 2 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, bez względu na to, że obrót miesięczny lub roczny z danym kontrahentem przewyższa kwotę 15 000 zł. Również wartości faktur płaconych w ten sposób są zaliczane do kosztów uzyskania przychodów. Natomiast, pojedynczą fakturę o wartości brutto 15 000 zł i więcej płaci przelewem.

W związku z tym, również jednorazowa łączna zapłata gotówką za kilka faktur dla tego samego dostawcy powyżej kwoty 15 000 zł jest prawidł...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »