Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Interpretacje podatkowe, interpelacje poselskie, wyjaśnienia MF

24.09.2012

Kurs faktycznie zastosowany, czyli jaki?

Pytanie podatnika: Podatnik dla zapłaty należności i zobowiązań stosuje kurs faktycznie zastosowany. Dla zapłaty należności podatnik przyjmuje kurs zakupu dla natychmiastowych transakcji handlowych i niehandlowych (bez transakcji terminowych), podawany przez bank na jego stronie internetowej, a dla zapłaty zobowiązań kurs sprzedaży dla natychmiastowych transakcji handlowych i niehandlowych (bez transakcji terminowych), również podawany przez bank na jego stronie internetowej. Czy zastosowany kurs banku jest kursem prawidłowym?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z dnia 3 lipca 2012 r., poz. 749) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 03 kwietnia 2012 r. (data wpływu do tut. Biura 13 kwietnia 2012 r.), uzupełnionym w dniu 20 czerwca 2012 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zastosowania art. 15a ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 kwietnia 2012 r. wpłynął do tut. Biura wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie art. 15a ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z dnia 05 czerwca 2012 r. Znak: IBPBI/2/423-387/12/MS wezwano o ich uzupełnienie. Uzupełnienia dokonano w dniu 20 czerwca 2012 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Podatnik, zgodnie z literalnym brzmieniem art. 15a ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, dla zapłaty należności i zobowiązań stosuje kurs faktycznie zastosowany.

Przez kurs faktycznie zastosowany podatnik rozumie kurs banku, z którego usług korzysta podatnik, z danego dnia, w którym następuje zapłata należności lub zobowiązań. Dla zapłaty należności podatnik przyjmuje kurs zakupu dla natychmiastowych transakcji handlowych i niehandlowych (bez transakcji terminowych), podawany przez bank na jego stronie internetowej, a dla zapłaty zobowiązań kurs sprzedaży dla natychmiastowych transakcji handlowych i niehandlowych (bez transakcji terminowych), również podawany przez bank na jego stronie internetowej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy zastosowany przez podatnika dla transakcji zapłaty należności i zobowiązań kurs banku, z którego usług podatnik korzysta jest kursem prawidłowym, czy też powinien zastosować kurs średni ogłaszany przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień zapłaty?

Zdaniem Wnioskodawcy, postępuje on zgodnie z przepisem prawnym wyrażonym w art. 15 ust. 4 (winno być art. 15a ust. 4) ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Przepis prawny mówi, że średni kurs NBP z poprzedniego dnia roboczego dla zapłaty należności i zobowiązań można zastosować w przypadku, kiedy nie jest możliwe zastosowanie faktycznego kursu. Podatnik dysponuje wiedzą, jakie kursy walut stosuje bank podatnika dla wyceny transakcji handlowych i niehandlowych, ze źródeł ogólnodostępnych jaką jest strona internetowa banku. Dlatego posługuje się przy wycenie transakcji zapłaty należności i zobowiązań kursem ogłaszanym przez bank podatnika. W przypadku, gdyby nie można było uzyskać takiej informacji od banku, podatnik zastosowałby kurs średni, ogłaszany przez NBP.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe:

Zgodnie z przepisem art. 9b ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób ...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »