Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

19.12.2016

Kto musi zapłacić 70 proc. PIT?

Pytanie podatnika: Czy zgodnie z przepisem art. 30 ust. 1 pkt 16 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dla Spółki będącej Wnioskodawcą, w której Skarb Państwa pośrednio posiada większość głosów na Walnym Zgromadzeniu, prawidłowe jest zastosowanie stawki podatkowej w wysokości 70%?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 613 ze zm.) oraz § 5 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. z 2015 r. poz. 643) – Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów, stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z 24 sierpnia 2016 r. (data otrzymania 29 sierpnia 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązku poboru 70% podatku – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 sierpnia 2016 r. otrzymano ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązku poboru 70% podatku.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca będący S.A. wchodzi w skład Grupy Kapitałowej X. S.A. jako Spółka, w której X. S.A. posiada 0,11% akcji, ale większościowy akcjonariusz Wnioskodawcy (Spółka dominująca w rozumieniu Kodeksu spółek handlowych) kontrolowany jest przez X. S.A. jako podmiot dominujący. Natomiast Spółka X. S.A. – jako podmiot dominujący najwyższego szczebla w Grupie Kapitałowej – kontrolowany jest przez Skarb Państwa – odpowiedniego Ministra. W tym stanie rzeczy wobec rozwiązania umowy o pracę z członkami zarządu Spółki (Wnioskodawcy) Wnioskodawca jest zobligowany do wypłaty odprawy w wysokości 6-krotności miesięcznego wynagrodzenia pobieranego przez danego członka zarządu. Taki stan rzeczy – zgodnie z art. 30 ust. 1 pkt 16 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – zobowiązuje Wnioskodawcę jako płatnika podatku dochodowego do pobrania od części tej odprawy podatku w wymiarze 70% wartości wynagrodzenia przewyższającego 3-krotność miesięcznego wynagrodzenia danego członka zarządu. W Spółce Skarb Państwa pośrednio posiada większość głosów na Walnym Zgromadzeniu.

W związku z powyższym stanem faktycznym zadano następujące pytanie.

Czy zgodnie z przepisem art. 30 ust. 1 pkt 16 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dla Spółki będącej Wnioskodawcą, w której Skarb Państwa pośrednio posiada większość głosów na Walnym Zgromadzeniu, prawidłowe jest zastosowanie stawki podatkowej w wysokości 70%?

Zdaniem Wnioskodawcy, spełnia on ustawowe (zgodnie z art. 30 ust. 1 pkt 16 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) kryteria spółki, w której Skarb Państwa posiada pośrednio większość głosów na Walnym Zgromadzeniu i dlatego jest zobowiązany do pobrania podatku w wysokości 70% od wartości wynagrodzenia z tytułu odprawy przekraczającego 3-krotność miesięcznego wynagrodzenia członka zarządu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.) – opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów ustawy Ordynacja podatkowa zaniechano poboru podatku.

Art. 11 ust. 1 ww. ustawy stanowi, że – przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, art. 19, art. 25b i art. 30f, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość o...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »