Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Pracownicy: zatrudnianie, urlopy, zasiłki, świadczenia, ekwiwalenty

10.05.2021

Koszty uzyskania przychodów przy pracy zdalnej: Zmiany niepotrzebne?

Czy i jakie zmiany w prawie podatkowym przewiduje ministerstwo w celu umożliwienia wliczenia kosztów ponoszonych przez pracownika wynikających z konieczności świadczenia pracy zdalnej? Czy i jakie zmiany w prawie podatkowym przewiduje ministerstwo w celu umożliwienia wypłaty rekompensaty pracownikom za koszty poniesione z powodu świadczenia pracy zdalnie, tak aby nie były traktowanie jako dochód podlegający ZUS i PIT? - pyta posłanka w interpelacji do Ministra Finansów.

Interpelacja nr 22251 do ministra finansów w sprawie potrzeby regulacji przepisów o pracy zdalnej w zakresie kosztów uzyskania przychodów

Szanowny Panie Ministrze,

niebawem znajdziemy się w połowie kolejnego roku podatkowego, tkwiąc w epidemii, a w konsekwencji konieczności pracy zdalnej, poza zakładem pracy. W związku z tym pilną sprawą jest potrzeba uregulowania przepisów o pracy zdalnej w zakresie kosztów uzyskania przychodów. Szczególnie dotyczy to amortyzacji prywatnego sprzętu komputerowego i innego związanego z pracą oraz ponoszonych przez pracowników kosztów związanych m.in. z dodatkowym zużyciem prądu, wody, ogrzewania, a także wyższych rachunków za Internet (gdy abonament jest limitowany bądź gdy trzeba było poprawić/dostosować tę usługę). Za chwilę upłynie rok od czasu, gdy wielu Polaków ostatni raz było w siedzibie firmy, pracując od tego czasu zdalnie.

Mocą obecnie obowiązujących przepisów prawa pracy i podatkowych pracodawca nie może wliczyć tych kosztów w koszty przed opodatkowaniem, zaś dla pracownika - gdyby otrzymał taki zwrot - w myśl obowiązujących przepisów byłby on dochodem ze stosunku pracy podlegającym ZUS i PIT.

W związku z tą sytuacją zwracam się do Pana z następującymi pytaniami:

  1. Czy i jakie zmiany w prawie podatkowym przewiduje ministerstwo w celu umożliwienia wliczenia kosztów ponoszonych przez pracownika wynikających z konieczności świadczenia pracy zdalnej?
  2. Czy i jakie zmiany w prawie podatkowym przewiduje ministerstwo w celu umożliwienia wypłaty rekompensaty pracownikom za koszty poniesione z powodu świadczenia pracy zdalnie, tak aby nie były traktowanie jako dochód podlegający ZUS i PIT?

Posłanka Katarzyna Kotula

6 kwietnia 2021 r.

Odpowiedź na interpelację nr 22251 w sprawie potrzeby regulacji przepisów o pracy zdalnej w zakresie kosztów uzyskania przychodów

Szanowna Pani Marszałek,

w związku z interpelacją nr 22251 posłanki Katarzyny Kotuli w sprawie potrzeby regulacji przepisów o pracy zdalnej w zakresie kosztów uzyskania przychodów, proszę o przyjęcie poniższych wyjaśnień.

Zasady opodatkowania podatkiem dochodowym dochodów osób fizycznych reguluje ustawa PIT1. Do podatników podatku dochodowego od osób prawnych ma zastosowanie ustawa CIT2. Z kolei pracę zdalną - w obecnym stanie prawnym - normuje ustawa o przeciwdziałaniu COVID-193.

Zgodnie z art. 3 ust. 3-5 ustawy o przeciwdziałaniu COVID-19 wykonywanie pracy zdalnej może zostać polecone, jeżeli pracownik ma umiejętności i możliwości techniczne oraz lokalowe do wykonywania takiej pracy i pozwala na to rodzaj pracy. W szczególności praca zdalna może być wykonywana przy wykorzystaniu środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość lub dotyczyć wykonywania części wytwórczych lub usług materialnych.

Narzędzia i materiały potrzebne do wykonywania pracy zdalnej oraz obsługę logistyczną pracy zdalnej zapewnia pracodawca. Przy wykonywaniu pracy zdalnej pracownik może używać narzędzi lub materiałów niezapewnionych przez pracodawcę pod warunkiem, że umożliwia to poszanowanie i ochronę informacji poufnych i innych tajemnic prawnie chronionych, w tym tajemnicy przedsiębiorstwa lub danych osobowych, a także informacji, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę.

W ocenie organów podatkowych w sytuacji, w której obowiązek zapewnienia narzędzi i materiałów niezbędnych do wykonywania pracy zdalnej należy do obowiązków pracodawcy, to dostarczenie pracownikowi niezbędnego sprzętu, ubezpieczenie sprzętu, pokrycie kosztów związanych z instalacją, serwisem, eksploatacją i konserwacją sprzętu, czy przeprowadzenie niezbędnych szkoleń, nie skutkuje powstaniem po stronie pracownika przychodów w rozum...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających pogłębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »


Warning: mysql_fetch_row() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/podatki/public_html/adserver/Adserver.class.php5 on line 100

Warning: mysql_fetch_row() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/podatki/public_html/adserver/Adserver.class.php5 on line 100