Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

28.11.2013

Koszty uzyskania przychodów: Alkohol jako prezent w ramach sprzedaży premiowej

Pytanie podatnika: Firma Wnioskodawcy rozpoczyna akcję promocyjną swoich towarów. Promocja ma polegać na tym, że do jednorazowej sprzedaży towarów powyżej kwoty 499 zł (brutto), będzie dodawane opakowanie piwa (4 sztuki). Czy wydatek poniesiony na zakup piwa stanowić będzie koszt uzyskania przychodu? Czy prezentem (gratisem) w ramach sprzedaży premiowej może być alkohol?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 21 czerwca 2013 r. (data wpływu do tut. Biura 24 czerwca 2013 r.), uzupełnionym w dniu 13 września 2013 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej wydatków związanych z zakupem towaru promocyjnego (piwa) - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 czerwca 2013 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek, o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej wydatków związanych z zakupem towaru promocyjnego (piwa). Wniosek powyższy nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z dnia 03 września 2013 r. Znak: IBPBI/1/415-616/13/ESZ, wezwano do jego uzupełnienia co też nastąpiło w dniu 13 września 2013 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą, której przedmiotem jest sprzedaż nowych i używanych części samochodowych. Firma Wnioskodawcy rozpoczyna akcję promocyjną swoich towarów. Promocja ma polegać na tym, że do jednorazowej sprzedaży towarów powyżej kwoty 499 zł (brutto), będzie dodawane opakowanie piwa (4 sztuki). Każdy klient, który dokona zakupu towarów za określoną kwotę będzie mógł domagać się premii (prezentu: 4 sztuki piwa).

W uzupełnieniu wniosku, ujętym w piśmie z dnia 10 września 2013 r., wskazano, iż:

  • sprzedaż premiowa, o której mowa we wniosku organizowana będzie na podstawie regulaminu,
  • regulamin sprzedaży premiowej, będzie zawierał następujące informacje:
    • czas trwania sprzedaży premiowej,
    • dla kogo przeznaczona jest akcja promocyjna,
    • warunki, jakie klient musi spełnić, aby otrzymać nagrodę,
    • sposób wydania nagrody.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytania:

Czy wydatek poniesiony na zakup piwa stanowić będzie koszt uzyskania przychodu?

Czy prezentem (gratisem) w ramach sprzedaży premiowej może być alkohol?

Zdaniem Wnioskodawcy, wydatki poniesione na zakup piwa będą stanowiły koszt uzyskania przychodu. Określony wydatek w postaci zakupu piwa służy do przeprowadzenia sprzedaży premiowej. W opinii Wnioskodawcy, poinformowanie klientów, iż w przypadku dokonania przez nich zakupu powyżej kwoty brutto 499 zł otrzymają gratis opakowanie piwa, skłoni potencjalnego nabywcę do zakupu towarów za określoną kwotę. Dodatkowy gratis do zakupu ma spowodować wzrost sprzedaży towarów, a tym samym wzrost obrotów firmy. Wnioskodawca wskazał również, iż gratisem będzie piwo, które jest towarem o charakterze powszechnym, który nie kojarzy się z czymś wyjątkowym. Zatem koszty związane z zakupem piwa jako wspomagające sprzedaż asortymentu towarów, powinny być bezpośrednio zaliczane do kosztów uzyskania przychodów bez ograniczeń wynikających z art. 23 ust. 1 pkt 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w ar...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających pogłębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »