Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Koszty uzyskania przychodów

19.12.2017

Koszty przy sprzedaży udziałów w spółce z o.o.

Pytanie: W 1995 r. Wnioskodawca objął 16 udziałów spółki z ograniczoną odpowiedzialnością po 50 zł. W 2002 r. nastąpiło podwyższenie kapitału zakładowego spółki w drodze zwiększenia wartości nominalnej dotychczasowych udziałów z kwoty 50 zł każdy do kwoty 1250 zł każdy udział. Wnioskodawca sprzedał swoje udziałów po cenie odpowiadającej wartości nominalnej każdego udziału, tj. 1250 zł. Czy koszty uzyskania należy liczyć od wartości nominalnej 50 zł za jeden udział, czy od wartości nominalnej 1250 zł za jeden udział?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2017 r., poz. 201 ze zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 8 listopada 2017 r. (data wpływu 10 listopada 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia kosztów uzyskania przychodów w związku ze sprzedażą udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 listopada 2017 r. wpłynął do Organu wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia kosztów uzyskania przychodów w związku ze sprzedażą udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca 6 października 1995 r. aktem notarialnym objął 16 udziałów spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: Spółka), po 50 zł, o łącznej wartości 800 zł. Pokrycie udziałów nastąpiło gotówką. W dniu 5 kwietnia 2002 r. odbyło się nadzwyczajne zgromadzenie wspólników, na którym Uchwałą nr 1 nastąpiło podwyższenie kapitału zakładowego Spółki z kwoty 4.000 zł do kwoty 100.000 zł w drodze zwiększenia wartości nominalnej dotychczasowych udziałów z kwoty 50 zł każdy do kwoty 1.250 zł każdy udział. Podwyższenia dokonano w trybie art. 260 Kodeksu spółek handlowych, przeznaczając na ten cel środki pochodzące z kapitału zapasowego. W związku z tym Wnioskodawca objął 16 udziałów po 1.250 zł każdy, o łącznej wartości 20.000 zł. W dniu 27 września 2017 r. Wnioskodawca umową sprzedaży zawartą w kancelarii notarialnej sprzedał 16 udziałów Spółki po cenie odpowiadającej wartości nominalnej każdego udziału, tj. 1.250 zł, o łącznej wartości 20.000 zł.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:

Wnioskodawca podatek dochodowy z tytułu sprzedaży 16 udziałów rozliczy podatkiem dochodowym od osób fizycznych na druku PIT-38 do dnia 30 kwietnia 2018 r. W związku z tym, czy koszty uzyskania należy liczyć od wartości nominalnej 50 zł za jeden udział, czy od wartości nominalnej 1.250 zł za jeden udział?

Zdaniem Wnioskodawcy, prawidłowe jest liczenie kosztów od wartości nominalnej 1.250 zł za jeden udział.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2016 r., poz. 2032 ze zm.) – opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkie dochody z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W myśl przepisu art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – źródłami przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c).

Stosownie do treści art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się przychody z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) oraz papierów wartościowych.

W myśl art. 17 ust. 1ab pkt 1 ww. ustawy – przychód określony w ust. 1 pkt 6 z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) oraz papieró...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »