Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

05.03.2013

Koszty przejazdów i noclegów podwykonawców jako koszt podatkowy

Pytanie podatnika: Wnioskodawca przy realizacji usług korzysta m.in. z pracy osób zatrudnionych na umowę o dzieło (wykonawców) oraz firm podwykonawców. Umowy z podwykonawcami zawierają klauzulę, że koszty związane z dojazdem podwykonawców do miejsca wykonywania zleconych przez Wnioskodawcę czynności opłacane będą przez Wnioskodawcę i nie będą refakturowane na podwykonawców. Również w umowach o dzieło zawarty jest zapis mówiący, że koszty przejazdów oraz noclegów finansowane będą przez Wnioskodawcę i nie będą obciążać wykonawców. Czy koszty związane z przejazdami podwykonawców oraz przejazdami oraz noclegami wykonawców (umowy o dzieło) stanowią koszty uzyskania przychodów?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 05.09.2012 r. (data wpływu 21.09.2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów:

  • w części dotyczącej kosztów przejazdów ponoszonych przez Spółkę na rzecz podwykonawców - jest prawidłowe,
  • w części dotyczącej kosztów przejazdów i noclegów ponoszonych przez Spółkę na rzecz wykonawców - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21.09.2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Przedmiotem działalności Wnioskodawcy są usługi inżynierskie w zakresie automatyzacji procesów w zakładach przemysłowych, oczyszczalniach ścieków, systemów wodociągowych oraz wszelkich innych zastosowań systemów automatyki w przemyśle. Zakres świadczonych usług to projektowanie, dostawa, montaż i uruchomienia aparatury kontrolno-pomiarowej, wykonywanie instalacji, wdrożenia oprogramowania, szkolenia obsługi.

Wyżej wymienione czynności świadczone są na rzecz podmiotów krajowych oraz sporadycznie na rzecz kontrahentów zagranicznych (podmiotów mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty lub na terytorium państw trzecich). Spółka przy realizacji usług korzysta z pracy własnych pracowników, osób zatrudnionych na umowę o dzieło (wykonawców) oraz firm podwykonawców.

Umowy z podwykonawcami zawierają klauzulę, że koszty związane z dojazdem podwykonawców do miejsca wykonywania zleconych przez Wnioskodawcę czynności (w szczególności bilety komunikacji autobusowej, kolejowej lub lotniczej), opłacane będą przez Wnioskodawcę i nie będą refakturowane na podwykonawców. Również w umowach o dzieło zawarty jest zapis mówiący, że koszty przejazdów oraz noclegów finansowane będą przez Wnioskodawcę i nie będą obciążać wykonawców.

Przedstawiony sposób rozliczania podyktowany jest koniecznością sprawnej realizacji świadczonych usług. Wnioskodawca odpowiada przed zamawiającym za terminowe wykonanie zleconej usługi i jest organizatorem całości prac, więc dokonując rezerwacji na konkretne terminy przejazdów czy noclegów ma możliwość efektywnego rozplanowania prowadzonych działań. Ponadto dokonując zakupu większej liczby biletów czy noclegów Wnioskodawca może uzyskać rabaty, jakie nie byłyby dostępne przy pojedynczych transakcjach, a tym samym w ostatecznym rozrachunku ponosi niższe koszty zakupu usług obcych.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

  1. Czy w świetle przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ponoszone przez Wnioskodawcę koszty związane z przejazdami podwykonawców stanowią dla Wnioskodawcy koszty uzyskania przychodów?
  2. Czy w świetle przepisów ustaw...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »