Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

07.11.2016

Koszty autorskie w przypadku szkoleń prowadzonych w ramach działalności

Pytanie podatnika: Wnioskodawca prowadzi od niedawna jednoosobową działalność gospodarczą polegającą głównie na prowadzeniu specjalistycznych technicznych szkoleń dla różnych klientów za pośrednictwem firmy, która takie szkolenia opracowuje, oferuje i sprzedaje. Czy przy tego rodzaju działalności przy obliczaniu podatku dochodowego można zastosować 50% koszty uzyskania dla przychodów uzyskanych za fakt przygotowania i/lub przeprowadzenia szkolenia i/lub stworzenia materiałów szkoleniowych?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2015 r. poz. 613 ze zm.) oraz § 5 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. z 2015 r. poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z 2 września 2016 r. (data wpływu do tut. Biura 6 września 2016 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie możliwości zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodu w przypadku szkoleń prowadzonych w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 6 września 2016 r. do tut. Biura wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie możliwości zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodu w przypadku szkoleń prowadzonych w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej.

We wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca prowadzi od niedawna jednoosobową działalność gospodarczą polegającą głównie na prowadzeniu specjalistycznych technicznych szkoleń dla różnych klientów za pośrednictwem firmy, która takie szkolenia opracowuje, oferuje i sprzedaje. Należne podatki rozlicza na zasadach ogólnych, według skali podatkowej.

W związku z powyższym Wnioskodawca uzyskuje przychody z działalności polegającej na:

  1. Prowadzeniu - w formie wykładów i ćwiczeń - szkoleń opracowanych i przygotowanych przez firmę pośredniczącą. Z powodu różnorodności klientów, doświadczenia uczestników oraz wykonywanych przez nich zadań, każde takie szkolenie ma bardzo indywidualny charakter mimo używania standardowych materiałów szkoleniowych dla danego rodzaju szkolenia.
  2. Przygotowaniu, na potrzeby klienta i prowadzeniu w formie jednego lub kilku wykładów, szkoleń opracowanych na specjalne zamówienie klienta. Tworzeniem i kompilowaniem materiałów dla takich szkoleń Wnioskodawca zajmuje od kilku dni do kilku tygodni; szkolenia przeprowadzane są raz lub kilka razy.
  3. Przygotowywaniu i prowadzeniu własnych szkoleń, które firma pośrednicząca oferuje i sprzedaje różnym klientom. Czynności zawierają opracowanie i stworzenie własnych materiałów szkoleniowych.
  4. Tworzeniu materiałów szkoleniowych w formie skryptów, prezentacji, plików komputerowych do ćwiczeń, itp. które są następnie używane w różnego rodzaju szkoleniach, prowadzonych przez Wnioskodawcę lub inne współpracujące z firmą pośredniczącą podmioty.

Istotne elementy stanu faktycznego przedstawiono również we własnym stanowisku Wnioskodawcy w sprawie, gdzie wskazano, że kilka lat temu, pracując na podstawie umowy o pracę w firmie oferującej bardzo podobnego typu szkolenia, firma ta otrzymała - po dokładnym opisie prowadzonej działalności - od Ministerstwa Kultury i Sztuki (obecnie: Kultury i Dziedzictwa Narodowego) informację, że takie „wykłady” są przedmiotem prawa autorskiego.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy przy tego rodzaju działalności przy obliczaniu podatku dochodowego można zastosować 50% koszty uzyskania (zgodnie z art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) dla przychodów uzyskanych za fakt przygotowania i/lub przeprowadzenia szkolenia i/lub stworzenia materiałów szkoleniowych?

Zdaniem Wnioskodawcy, według ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci (art. 1 pkt 1 tej ustawy). Ze względu n...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »