Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

15.07.2014

Korekta VAT w związku ze zniszczeniem samochodu w wypadku

Pytanie podatnika: Czy Wnioskodawcy jest zobowiązany do dokonania korekty podatku VAT odliczonego przy zakupie środka trwałego, który następnie na skutek zdarzenia losowego niezależnego od Wnioskodawcy uległ zniszczeniu?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia z dnia 28 lutego 2014 r. (data wpływu 3 marca 2014 r.) uzupełnionym pismami z dnia 16 maja 2014 r. (data wpływu 21 maja 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku obowiązku korekty podatku naliczonego w związku ze zniszczeniem samochodu w wyniku zdarzenia losowego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 marca 2014 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku obowiązku korekty podatku naliczonego w związku ze zniszczeniem samochodu w wyniku zdarzenia losowego.

Wniosek uzupełniono pismem z dnia 16 maja 2014 r. (data wpływu 21 maja 2014 r.).

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca jestem czynnym podatnikiem podatku VAT (VAT-7K). Prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą od 2002 r. W dniu 27.05.2013 zakupił nowy samochód osobowy od x spółka jawna faktura 1/001/001/00097/2013 (61,880 brutto) od którego odliczył podatek VAT w kwocie 6000 zł. Samochód został zakupiony na potrzeby działalności gospodarczej i oddany do użytku w miesiącu maju 2013. Zakupiony samochód został wprowadzony do środków trwałych i od następnego miesiąca (czerwca) amortyzowany. W dniu 06.12.2013 r. samochód ten uległ kolizji, na samochód spadło spróchniałe drzewo, co zostało zgłoszone policji i do ubezpieczyciela. W miesiącu grudniu 2013 Wnioskodawca wykreślił środek trwały z ewidencji na skutek zniszczenia. Wnioskodawcy odmówiono wypłaty odszkodowania z OC sprawcy. W dniu 27.01.2014 odszkodowanie wypłacono z AC (szkoda całkowita) w wartości netto 27.626 zł.

Wnioskodawca wystawił fakturę ze zwolnionym VAT na wrak samochodu 22.683 zł.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie: (ostatecznie postawione w uzupełnieniu wniosku):

Czy Wnioskodawcy jest zobowiązany do dokonania korekty podatku VAT odliczonego przy zakupie środka trwałego, który następnie na skutek zdarzenia losowego niezależnego od Wnioskodawcy uległ zniszczeniu?

Stanowisko Wnioskodawcy (ostatecznie przedstawione w uzupełnieniu wniosku):

Zdaniem Wnioskodawcy zużycie środka trwałego na skutek zdarzenia niezależnego od Wnioskodawcy nie pozbawia Go prawa do odliczenia podatku naliczonego i nie skutkuje korektą podatku VAT. Biorąc pod uwagę że ustawa od podatku towarów i usług przewiduje bieżące odliczenie podatku naliczonego, fakt późniejszego wystąpienia zdarzenia losowego jakim jest zniszczenie środka trwałego nie pozbawia Wnioskodawcy prawa do odliczenia podatku naliczonego związanego z zakupem tego środka. Przemawia za tym ogólna zasada wynikająca z art. 86 ustawy, w myśl której podatek od towarów i usług jest podatkiem neutralnym dla podmiotów gospodarczych. Owa neutralność podatku oznacza że w przypadku zniszczenia środka trwałego i wykreślenia środka z ewidencji podatnik zachowuje prawo do dokonanych wcześniej odliczeń podatku naliczonego.

Ponadto Wnioskodawca pragnie się odwołać w przedmiotowej sprawie do orzeczenia Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z dnia 15 stycznia 1998 r. w sprawie C-37/95 pomiędzy państwem belgijskim a Ghent Coal Terminal NV, w którym to trybunał stwierdził (odwołując się do zasady neutralności podatku VAT), że w sytuacji kiedy nabycie towarów i usług zostało poczynione z zamiarem wykorzystania ich do działalności opodatkowanej, ale z powodów pozostających poza kontrolą podatnika nie wykorzystał On nabytych towarów i usług w prowadzeniu tej działalności prawo podatnika do odliczenia zostaje zachowane.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.

Zgodnie z dyspozycją zawartą w art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054, z późń. zm.), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku na...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »