Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

12.05.2015

Korekta VAT w związku ze zbyciem samochodu

Pytanie podatnika: Wnioskodawca w lutym 2013 r. kupił na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej samochód osobowy. Zakup w całości dotyczył usług opodatkowanych. Samochód został wprowadzony do Ewidencji Środków Trwałych. W ewidencji zakupów VAT za miesiąc luty 2013 r. zostało odliczone 60% VAT-u z faktury. Czy dokonując korekty zgodnie z art. 90b ust. 2 ustawy o VAT Wnioskodawca ma prawo jako podstawę do korygowania przyjąć tę część podatku naliczonego, wynikającego z „faktury zakupu” samochodu, która nie została odliczona przy zakupie?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770, z póżn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 9 października 2014 r. (data wpływu 16 października 2014 r. uzupełnionym w dniu 26 stycznia 2015 r. (data wpływu) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa dokonania korekty podatku naliczonego w związku ze zbyciem samochodu marki Mercedes Benz - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 października 2014 r. został złożony ww. wniosek, uzupełniony w dniu 26 stycznia 2015 r. o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa dokonania korekty podatku naliczonego w związku ze zbyciem samochodu marki Mercedes Benz.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Od dnia 15 lutego 2001 r. jako osoba fizyczna prowadzi Pan działalność gospodarczą w zakresie naprawy i konserwacji maszyn. Prowadzi Pan podatkową księgę przychodów i rozchodów oraz jest zarejestrowany jako czynny podatnik podatku od towarów i usług. Wykonuje wyłącznie czynności opodatkowane, a wszystkie zakupy związane z przedsiębiorstwem służą tylko i wyłącznie czynnościom opodatkowanym.

W dniu 25 lutego 2013 r. zakupił Pan na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej samochód osobowy marki Mercedes Benz. Zakup w całości dotyczył usług opodatkowanych. W lutym 2013 roku samochód został wprowadzony do Ewidencji Środków Trwałych.

Samochód został zakupiony za cenę 19.680 PLN, co daje kwotę netto 16.000 PLN oraz VAT w stawce 23% 3.680 PLN. W ewidencji zakupów VAT za miesiąc luty 2013 r. zostało odliczone 60% VAT-u z faktury. Zapis wyglądał następująco: Wartość netto zakupu 16.000 PLN, VAT podlegający odliczeniu 208 PLN, VAT niepodlegający odliczeniu 1.472 PLN. Wartość 1.472 PLN zwiększyła wartość środka trwałego podlegającego amortyzacji.

W dniu 24 sierpnia 2014 r. samochód został sprzedany na rzecz osoby fizycznej. Sprzedaż opodatkował Pan stawką podstawową 23% i wykazał w ewidencji VAT. W związku z tym, że auto zostało zbyte w ciągu 60 miesięcy od jego nabycia uznał Pan, że jest wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej. Do końca korekty pozostało 41 miesięcy. Zgodnie z art. 90b ust.2 ustawy o VAT, w przypadku gdy w okresie korekty, o której mowa w ust. 1, nastąpi sprzedaż pojazdu samochodowego, uznaje się, że „wykorzystywanie wyłącznie do działalności gospodarczej, aż do końca korekty”. Zgodnie z „ust. 4 zdanie drugie ustawy o VAT”, korekty tej dokonuje się w kwocie proporcjonalnej do pozostałego okresu korekty. W broszurze informacyjnej pt. „Nowe zasady odliczania podatku VAT od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi" Ministerstwo Finansów dla zobrazowania przypadku korekty podatku przy sprzedaży pojazdu przy nabyciu, którego odliczono 60% podatku naliczonego, podało przykład, w jaki sposób technicznie rozliczyć omawianą korektę. Zgodnie z tym przykładem Pana rozliczenie powinno wyglądać następująco: Nieodliczony VAT 1.472 PLN dzielony przez okres korekty 60 miesięcy i mnożony przez pozostałą część okresu korekty 41. Wynikający stąd podatek do odliczenia ma wartość 1.005.87 PLN. W deklaracji VAT-7 za miesiąc 08/2014 w poz. 43 uwzględnił Pan jednak kwotę 307 PLN, która wynikła z innego sposobu obliczenia kwoty korekty, a mianowicie: podatek naliczony wynikający z faktury VAT 680 PLN został podzielony przez okres korekty 60 miesięcy, pomnożony przez pozostałą część okresu korekty 41 miesięcy, a wynik pomniejszony o VAT podlegający odliczeniu 2.208 PLN. Zastosował Pan mniej korzystną metodę rozliczenia korekty, ponieważ sposób jej obliczenia nie wynika wprost z przepisów podatkowych.

...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających pogłębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »