Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

10.08.2012

Korekta rachunku uproszczonego

Pytanie podatnika: W wyniku kontroli skarbowej okazało się, że Wnioskodawca utracił prawo do zwolnienia z podatku VAT, ponieważ przekroczył limit zwolnienia z podatku od towarów i usług. Czy już jako podatnik zarejestrowany VAT Wnioskodawca może wystawić korekty rachunków do rachunków uproszczonych dokumentujących świadczenie usług sprzed rejestracji podatku VAT (skorygowanie rachunku drugim rachunkiem do kwoty „zero”) i wystawić w jego miejsce faktury VAT z uwzględnieniem podatku należnego?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 17.04.2012 r. (data wpływu 23.04.2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości skorygowania rachunków i wystawienia faktur VAT - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23.04.2012 r. wpłynął do tut. Organu ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości skorygowania rachunków i wystawienia faktur VAT.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca rozpoczął działalność gospodarczą w lipcu 2010 r. zajmując się usługami budowlanymi i skorzystał z dotacji unijnej na jej rozpoczęcie. W wyniku kontroli skarbowej przeprowadzonej 24.10.2011 r. okazało się, że Wnioskodawca utracił prawo do zwolnienia z podatku VAT od miesiąca listopada 2010 r., ponieważ przekroczył limit zwolnienia z VAT (pismo z kontroli skarbowej w załączeniu). Wykonane usługi w terminie od listopada 2010 r. do sierpnia 2011 r. dokumentowane były rachunkami uproszczonymi, w których wykazywano nieświadomie kwotę brutto bez należnego podatku VAT. Zgodnie ze wskazaniami kontroli Strona dokonała rejestracji w dniu 15.11.2011 r. wykazując datę przystąpienia do VAT na miesiąc utraty zwolnienia (czyli listopad 2010 r.) - tym samym Wnioskodawca stał się czynnym podatnikiem VAT w chwili przekroczenia limitu - czyli od listopada 2010 r. Wnioskodawca złożył również w Urzędzie Skarbowym wszystkie zaległe deklaracje VAT-7 za miesiące od listopada 2010 r. do grudnia 2010 r. (zgodnie z wnioskami z kontroli) oraz za kolejne miesiące od stycznia 2011 r. do września 2011 r., kiedy to nadal dokumentował swoje przychody rachunkami uproszczonymi bez naliczanego podatku VAT - nieświadomie robił błąd, ponieważ powinien już wystawiać faktury VAT a nie rachunki.

Usługi świadczone były firmie developerskiej, osobie prywatnej i firmie działającej komercyjnie i polegały na wznoszeniu budynków, remoncie lub pracach ziemnych. Żaden z poszukiwanych przez Stronę przepisów nie nadmienia, że nabywca towarów i usług traci prawo do odliczenia podatku VAT gdy wystawca rachunku nie dopełnił obowiązku rejestracji a niedopełnienie tego obowiązku nie pozbawia go statusu podatnika VAT.

Wnioskodawca nadmienia, że nie posiadając tak dużych środków finansowych żeby zapłacić łączną kwotę zaległego VAT w wysokości 7.815 zł (listopad 2010 r. - 2.043 zł; styczeń 2011 r. - 2.963 zł; marzec 2011 r. - 2.809 zł) wystąpił do Urzędu Skarbowego z prośbą o rozłożenie na raty (jedną najniższą kwotę za sierpień 2011 r. w wysokości 111 zł +odsetki zapłacił w Urzędzie). Prośba w dniu 28.03.2012 r. została rozpatrzona pozytywnie i zaległość została rozłożona na 18 rat po ok. 505-531 zł. Jednak po doliczeniu kwoty odsetek oraz opłaty prolongacyjnej daje łączną kwotę 9.307 zł.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy już jako podatnik zarejestrowany VAT Wnioskodawca może wystawić korekty rachunków do rachunków uproszczonych dokumentujących świadczenie usług sprzed rejestracji podatku VAT (skorygowanie rachunku drugim rachunkiem do kwoty „zero”) i wystawić w jego miejsce faktury VAT z uwzględnieniem podatku należnego za okres listopad - grudzień 2010 r. (objęty kontrolą) oraz styczeń-sierpień 2011 r. (bez kontroli)?

Zdaniem Wnioskodawcy:

Nabywca usług świadczonych przez Wnioskodawcę usług jako płatnika podatku VAT nie powinien być pozbawiony możliwości odliczenia podatku VAT, skoro Strona sporządziła zaległe deklaracje VAT-7 (od listopada 2010 r. do sierpnia 2011 r.) i częściowo zapłaciła należny podatek VAT oraz dostała zgodę na zapłatę podatku na raty. Wnioskodawca nadmienia, iż według jego wiedzy, żaden przepis dyrektywy nie określa, że nabywca towarów i usług traci prawo do odliczenia VAT gdy wystawca rachunku nie dopełnił obowiązku rejestracji a niedopełnienie tego obowiązku nie pozbawia go statusu podatnika VAT. Dodatkowo ta...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »