Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Podatek VAT i akcyza - zagadnienia ogólne

22.08.2012

Korekta in minus bez potwierdzenia odbioru faktury korygującej

Spółka wystawia i wysyła kontrahentom faktury korygujące in minus. W zakresie VAT korekty rozliczamy po otrzymaniu zwrotnego potwierdzenia ich odbioru przez kontrahenta. Zdarzają się jednakże sytuacje, kiedy potwierdzenia nie otrzymujemy. Nie dostajemy także potwierdzonej faktury korygującej. Kontrahenci kompensują należności z zapłatami za kolejne zakupy (potrącają z zapłaty kwoty im należne z faktur korygujących). Czy mamy możliwość obniżenia podstawy opodatkowania VAT. Jeżeli tak, to kiedy tego dokonać?

Powołując się na treść art. 29 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług (dalej ustawa o VAT), podstawę opodatkowania zmniejsza się o kwoty udokumentowanych, prawnie dopuszczalnych i obowiązkowych rabatów (bonifikat, opustów, uznanych reklamacji i skont) i o wartość zwróconych towarów, zwróconych kwot nienależnych w rozumieniu przepisów o cenach oraz zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze, z zastrzeżeniem ust. 4a i 4b.

Potwierdzenie otrzymania korekty faktury

Z brzmienia ust. 4a analizowanego artykułu wynika, że w przypadku gdy podstawa opodatkowania ulega zmniejszeniu w stosunku do podstawy określonej w wystawionej fakturze, obniżenia podstawy opodatkowania podatnik dokonuje pod warunkiem posiadania, przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, w którym nabywca towaru lub usługi otrzymał korektę faktury, potwierdzenia otrzymania korekty faktury przez nabywcę towaru lub usługi, dla którego wystawiono fakturę. Uzyskanie potwierdzenia otrzymania przez nabywcę towaru lub usługi korekty faktury po terminie złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy uprawnia podatnika do uwzględnienia korekty faktury za okres rozliczeniowy, w którym potwierdzenie to uzyskano.
 
Mając na uwadze powyższe należy uznać, iż skorzystanie z uprawnienia, wynikającego z normy art. 29 ust. 4a zdanie pierwsze ustawy o VAT, może zostać dokonane pod warunkiem spełniania łącznie następujących przesłanek:

  • kontrahent (nabywca) otrzymał fakturę korygującą i potwierdził jej otrzymanie w danym okresie rozliczeniowym (podpis / pieczątka / faks / email / korespondencja / zwrotne potwierdzenie odbioru pocztowego oraz datę jej otrzymania); analogicznie Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z 8 sierpnia 2009 r. (nr IPPP3/443-639/09-2/MM): „Ustawodawca nie sprecyzował w jakiej formie nabywca ma dokonać potwierdzenia odbioru faktury korygującej. Zatem, potwierdzenie może mieć dowolną formę, która pozwoli na jednoznaczne stwierdzenie, iż sprzedawca to potwierdzenie otrzymał”,
  • podatnik otrzymał potwierdzenie przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za ten sam okres rozliczeniowy.

W sytuacji gdy potwierdzenie to podatnik otrzyma po terminie złożenia deklaracji VAT-7 za dany okres rozliczeniowy, uprawniony jest do uwzględnienia faktury korygującej w okresie rozliczeniowym, w którym potwierdzenie to uzyskano.

Rozliczenie w przypadku kompensaty

Tym samym, powstaje wątpliwość czy otrzymanie przez Spółkę płatności w for...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »