Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Sprawy codzienne: spadki i darowizny, najem prywatny, nieruchomości, kupno-sprzedaż

14.05.2019

Kiedy pracę w gospodarstwie rolnym można zaliczyć do stażu pracy?

Przyjęcie daty 1 stycznia 1983 r. dla rozróżnienia warunków, na jakich następuje wliczenie okresu pracy w gospodarstwie rolnym do stażu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze było podyktowane wprowadzeniem w życie z tym dniem przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników. Przepisy tej ustawy wprowadziły definicję domownika, określając jakie warunki muszą być spełnione, aby uznać daną osobę za wykonującą pracę w gospodarstwie rolnym jako domownik - wyjaśniło Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Zapytanie nr 8997 do ministra rodziny, pracy i polityki społecznej w sprawie zapisów ustawy o wliczaniu okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy

Szanowna Pani Minister!

Aktualnie przepisy ustawy z dnia 20 lipca 1990 r. o wliczaniu okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy (Dz. U. Nr 54, poz. 310) stanowią m.in., że do stażu pracy wlicza się przypadające przed dniem 1 stycznia 1983 r. okresy pracy po ukończeniu 16. roku życia w gospodarstwie rolnym prowadzonym przez rodziców lub teściów, poprzedzające objęcie tego gospodarstwa i rozpoczęcie jego prowadzenia osobiście lub wraz ze współmałżonkiem. Zapis ten powoduje, że osoby pracujące w gospodarstwach rolnych w okresach przed 1 stycznia 1983 r. nie mogą mieć zaliczonych okresów pracy w gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy, bez przejęcia gospodarstwa rolnego. Natomiast osoby pracujące w gospodarstwach rolnych po 31 grudnia 1982 r. mogą sobie zaliczyć te lata do pracowniczego stażu pracy bez przejmowania gospodarstwa rolnego zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 3 cytowanej wyżej ustawy, co potwierdza ukształtowane orzecznictwo zarówno sądów administracyjnych, jak i sądów powszechnych. Ten zapis może być krzywdzący dla grupy osób urodzonych przed 1967 roku, które też pracowały w gospodarstwach rolnych, a nie mogą zaliczyć sobie tych okresów do pracowniczego stażu pracy, gdyż nie przejęły gospodarstwa rolnego, a pracowały w okresie, kiedy jeszcze nie funkcjonowało pojęcie domownika. Ten stan prawny budzi u wielu osób poczucie niesprawiedliwości, ponieważ ta grupa osób nie korzysta z przywileju, które mają inne osoby. Zasadne w tej sytuacji wydaje się rozważenie zmian we wskazanej ustawie skutkujących zrównaniem sytuacji prawnej wszystkich osób, których ona dotyczy.

W związku z powyższym proszę o udzielenie odpowiedzi na pytanie:

Czy Pani Minister widzi możliwość zmiany zapisów ww. ustawy dotyczących wliczania stażu pracy w związku z objęciem gospodarstwa rolnego?

Poseł Arkadiusz Mularczyk

11 kwietnia 2019 r.

Odpowiedź na zapytanie nr 8997 w sprawie zapisów ustawy o wliczaniu okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy

Odpowiadając na zapytanie poselskie Pana Posła Arkadiusza Mularczyka w sprawie zapisów ustawy o wliczaniu okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy, przesłaną przy piśmie z dnia 17 kwietnia 2019 r., znak: K8ZAP8997, przedstawiam następujące informacje.

Ustawa z dnia 20 lipca 1990 r. o wliczaniu okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy (Dz. U. nr 54, poz. 310) reguluje zasady wliczania do stażu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze, okresów pracy w gospodarstwie rolnym. Celem ustawy było złagodzenie prawnych dysproporcji wynikających z odmiennego statusu prawnego osób prowadzących gospodarstwa rolne w porównaniu do pracowników.

Należy bowiem podkreślić, że pracownikiem, zgodnie z art. 2 Kodeksu pracy, jest osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzie...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »