Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

31.05.2013

Kasa fiskalna przy sprzedaży sezonowej

Pytanie podatnika: Czy, prowadząc od kilku lat sezonową działalność gospodarczą w okresie czerwiec - wrzesień 2012 r., podobnie w poprzednich latach, chcąc korzystać w 2013 r. ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania obrotu przy zastosowaniu kasy fiskalnej, jest Pan zobowiązany do rozliczenia całego limitu w wysokości 20.000 zł, o którym mowa w § 3 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z 29 listopada 2012 r. w sprawie zwolnień z obowiązku ewidencjonowania za pomocą kas rejestrujących w odniesieniu do czterech miesięcy 2012 r., w których działalność była wykonywana, czy w proporcji do okresu wykonywania tych czynności w 2012 r.?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112 poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 28 stycznia 2013 r. (data wpływu 1 lutego 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kasy rejestrującej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 1 lutego 2013 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kasy rejestrującej.

W złożonym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarczą w dwóch punktach i jest podatnikiem podatku od towarów i usług. Przedmiotem działalności jest gastronomia - przeważająca działalność gospodarcza: restauracje i inne stałe placówki gastronomiczne (PKD: 56.10.A), która jest zarejestrowana w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Wykonywana działalność gospodarcza wg PKD: 56.10.A, 47.99.Z, 56.10.B., 93.21.Z, 93.21.Z, 93.29.Z. Nie posiada Pan kasy fiskalnej bowiem w poprzednich latach nie był zobowiązany do ewidencjonowania obrotu przy jej zastosowaniu. Księgowość firmy prowadzona jest w formie podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Prowadzona przez Pana działalność gospodarcza ma charakter sezonowy, w 2012 r., jak również w latach poprzednich, była wykonywana w Juracie (sprzedaż lodów, gofrów) w okresie: czerwiec - wrzesień. W pozostałych miesiącach 2012 r. działalność gospodarcza była zawieszona. W okresie czerwiec - wrzesień 2012 r. kontynuował Pan działalność, którą rozpoczął w latach wcześniejszych. Cała sprzedaż w okresie czerwiec - wrzesień 2012 r. została dokonana na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej rozpoczął Pan przed 1 stycznia 2012 r.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

  1. Czy, prowadząc od kilku lat sezonową działalność gospodarczą w okresie czerwiec - wrzesień 2012 r., podobnie w poprzednich latach, chcąc korzystać w 2013 r. ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania obrotu przy zastosowaniu kasy fiskalnej, jest Pan zobowiązany do rozliczenia całego limitu w wysokości 20.000 zł, o którym mowa w § 3 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z 29 listopada 2012 r. w sprawie zwolnień z obowiązku ewidencjonowania za pomocą kas rejestrujących w odniesieniu do czterech miesięcy 2012 r., w których działalność była wykonywana, czy w proporcji do okresu wykonywania tych czynności w 2012 r.?
  2. Czy w związku z wykonywaniem w 2012 r. sezonowej działalności gospodarczej przez cztery miesiące przysługuje Panu cała kwota limitu 20.000 zł, o której mowa w § 3 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z 29 listopada 2012 r. w sprawie zwolnień z obowiązku ewidencjonowania za pomocą kas rejestrujących, czy wyżej wymieniona kwota limitu ulega zmniejszeniu w proporcji do okresu wykonywania działalności gospodarczej w 2012 r.?
  3. Jaka konkretnie kwota limitu, o której mowa § 3 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z 29 listopada 2012 r. w sprawie zwolnień z obowiązku ewidencjonowania za pomocą kas rejestrujących, obowiązuje Pana w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej w poprzednim roku przez okres czterech miesięcy (czerwiec - wrzesień 2012 r.) dla ustalenia prawa do skorzystania w 2013 r. ze zwolnienia z obowiązku prowadzenia ewidencji obrotu za pomocą kasy fiskalnej?

Zdaniem Pana, dla ustalenia jego prawa do skorzystania w 2013 r. ze zwolnienia z obowiązku prowadzenia ewidencji za pomocą kasy rejestrującej przysługuje mu cała kwota limitu 20.000 zł, gdyż działalność gospodarczą rozpoczął przed 1 stycznia 2012 r. i przed tą datą rozpoczął sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, a proporcjonalny podział obrotu w odniesieniu do okresu wykonywania czynności dotyczy tylko tych podatników, którzy rozpoczęli w poprzednim roku podatkowym dostawę towarów lub świadczenie usług na rzecz osób fizycznych. Zgodnie z art. 111 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług: podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących. Zgodnie z art. 111 ust. 8 Minister Finansów zwalnia, w drodze rozporządzenia, na czas określony, niektóre grupy podatników oraz niektóre czynności zwolnione z obowiązku oraz określa warunki zwolnienia, mając na uwadze interes publiczny, w szczególności sytuację budżetu. Zgodnie z § 3 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29 listopada 2012 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji za pomocą kas rejestrujących: zwalnia się z obowiązku ewidencjonowania w danym roku podatkowym, nie później niż do dnia 31 grudnia 2014 r.: podatników, u których kwota obrotu realizowana na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych nie przekroczyła w poprzednim roku 20.000 zł, a w przypadku podatników rozpoczynających w poprzednim roku podatkowym dostawę towarów lub świadczenie usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, jeżeli kwota obrot...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »